- Jaką studnię wybrać?
- Jak działa studnia?
- Głębinowe rozwiązania dla gospodarstw
Jaką studnię wybrać?
Odwierty geologiczne pozwalają na zbudowanie studni o określonej głębokości. Wiele w tej materii będzie zależeć od głębokości, na jakiej znajduje się warstwa wodonośna, jaka jest jej wydajność, a także jakość. Dlatego właśnie niektóre konstrukcje są płytkie i sięgają zaledwie kilku metrów w głąb ziemi i wymagają również specjalistycznej obudowy z kręgów. Od tego zależeć będzie też jakość wody oraz poziom jej zanieczyszczenia, a także konieczność dodatkowego uzdatniania. W całym procesie wykorzystywane jest również lokalizowanie ujęć wody – radiestezja. Woda wydobywana z płytkiej studni bardzo często nie będzie się nadawać do spożycia i wiele osób decyduje się na takie inwestycje na przykład po to, by używać jej do podlewania ogrodu.
Jak działa studnia?
Woda dopływa do studni przez dno. Oczywiście warto się dostać do najgłębszych warstw, by uzyskać tę o najlepszych parametrach. Poza tym warto dno wyłożyć żwirem i w taki sposób osadzić kręgi, by woda wpływała również bokami, a to trzeba ocenić w momencie, gdy wykonuje się wiercenie studni głębinowych. Podkarpacie to tereny, które doskonale nadają się na tego typu inwestycje. Same materiały, jakie są wykorzystane do obudowy muszą być nieprzepuszczalne i nie mogą wpływać na jakość wody.
Głębinowe rozwiązania dla gospodarstw
Montaż pomp głębinowych staje się bardzo ciekawą alternatywą na zaopatrzenie gospodarstwa domowego w wodę. Najczęściej sięga się do pokładów skalnych, czyli do głębokości ponad 15-20 m. To gwarantuje jej najlepszą jakość, a także mniejsze ryzyko zanieczyszczeń. Jak napisaliśmy wyżej, płytsze ujęcia będą doskonałe, gdy chce się wykorzystywać wodę do zastosowań gospodarczych. Własne źródło to także obowiązkowe czyszczenie i konserwacja studni oraz regularne badania wody i warto je również powierzyć firmom, które wykonują wiercenie studni głębinowych. Sanok w katalogu ma wielu specjalistów.