reklama

Wiesz, jak prawidłowo dbać o kamień naturalny? Dobór odpowiedniego preparatu to podstawa

Opublikowano:
Autor:

Wiesz, jak prawidłowo dbać o kamień naturalny? Dobór odpowiedniego preparatu to podstawa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneKamień naturalny należy do najbardziej efektownych, a zarazem najbardziej wytrzymałych materiałów wykończeniowych. Granitowy blat kuchenny, czy marmurowe schody to rozwiązania wybierana zarówno ze względu na walory dekoracyjne, jak i trwałość. Jednak, aby zapewnić sobie możliwość użytkowania kamienia przez długie lata, a przy tym zachować w pełni jego estetykę, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Tutaj potrzebne będą dedykowane środki chemiczne. Jakie preparaty wybrać?

Zanim użyjesz - sprawdź

Wybór środków do pielęgnacji, czyszczenia oraz impregnacji kamienia naturalnego jest na rynku naprawdę spory. Jak się w nim odnaleźć? Po pierwsze, zawsze wybieraj spośród oferty sprawdzonego dostawcy proponującego chemię do kamienia renomowanych producentów. Dystrybutor wysokiej jakości środków, jak np. na https://www.kamien-ekspert.pl/pl/c/Chemia-do-kamienia/1 - to gwarancja efektów, jakich oczekujesz i pełnego bezpieczeństwa kamiennych elementów wykończeniowych. Kiepskiej jakości lub nieprawidłowo zastosowany preparat może bowiem spowodować nieodwracalne lub, co najmniej, trudne do usunięcia zmiany.

Kamieni

Przy zakupie preparatów zwróć uwagę na to, do jakiego rodzaju kamienia są przeznaczone. Wybrana chemia ma bowiem zastosowanie wyłącznie do granitu, inna do marmuru, a jeszcze inna do piaskowca, czy trawertynu. Ważne jest także, aby sprawdzić, czy dany środek jest dedykowany pielęgnacji jedynie konkretnych elementów wykonanych z kamienia. Na przykład, jeśli preparat przeznaczony do pielęgnacji kamienia w łazience zastosujesz do mycia kamiennej podłogi, możesz narazić siebie i innych domowników na poślizgnięcia.

Niektóre środki chemiczne przeznaczone do pielęgnacji kamienia nie nadają się do użycia w przypadku wcześniejszej impregnacji. Poza tym, zawsze dobrze jest wypróbować konkretny środek na niewielkiej powierzchni kamienia, dla zweryfikowania, jak kamień reaguje na daną chemię.

Czyszczenie kamienia naturalnego

Elementy wykonane z naturalnego kamienia brudzą się podczas codziennego użytkowania. Dlatego kamienne blaty, podłogi, parapety, czy elementy wykończeniowe kominka w salonie potrzebują regularnego czyszczenia. Służą temu preparaty usuwające z powierzchni kamienia zarówno ogólne zabrudzenia, jak i konkretne plamy, np. z oleju, czy innego rodzaju tłuszczu (pozwalają usunąć tłuszcz, który wniknął nawet w głębokie struktury kamienia). Spośród czego możesz wybrać? Na rynku dostępne są preparaty zarówno do codziennego użytku (sprawdzą się w czyszczeniu blatów kuchennych i łazienkowych, czy podłóg), jak i środki do usuwania szczególnie intensywnych zabrudzeń, stosowane raczej okazjonalnie. Do tego szereg preparatów do usuwania konkretnych plam - z wspomnianego wcześniej oleju, a także z kawy, czerwonego wina, a nawet zaprawy budowlanej, czy rdzy. Jeśli Twój kominek wykończony został kamieniem naturalnym, ślady okopcenia także usuniesz za pomocą tego typu preparatów.

Impregnacja

Impregnacja to sposób na trwały kamień przede wszystkim na zewnątrz, zwłaszcza jeśli jego struktura jest porowata. Odpowiednio dobrany preparat uchroni kamień przed wnikaniem wilgoci, a dodatkowo pozwoli stworzyć na jego powierzchni warstwę odpychającą kurz oraz inne zabrudzenia. Dobrej jakości impregnaty wzmacniają odporność kamienia na ścieranie, zabezpieczają przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz promieniowaniem UV.

Impregnacja

Interesującym rozwiązaniem są z pewnością impregnaty olejofobowe zabezpieczające przed tłustymi plamami, a zatem idealne dla impregnacji blatów kuchennych. 

Pielęgnacja

Środki do pielęgnacji kamienia naturalnego mają przede wszystkim za zadanie utrzymać połysk kamiennej powierzchni oraz zmniejszyć widoczność ewentualnych zarysowań. Do wyboru masz tutaj zarówno preparaty do stosowania codziennego, jak i te, którymi okazjonalnie usuniesz zmatowienie i przywrócisz idealny połysk kamienia.

W przypadku pielęgnacji podłóg, często znaczenie ma sposób zastosowania konkretnego preparatu. Rozcieńczony służyć może bowiem do mycia kamiennej posadzki. Z kolei w wersji skoncentrowanej będzie to preparat tworzący twardą, błyszczącą warstwę ochronną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE