Umowa najmu miejsca garażowego – co warto wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Umowa najmu miejsca garażowego – co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Szukasz dodatkowego źródła dochodu i zdecydowałeś się zainwestować w wynajem garaży? A może kupiłeś mieszkanie razem z miejscem garażowym, ale z niego nie korzystasz lub jesteś osobą, która szuka bezpiecznego miejsca dla swojego samochodu? Zanim podpiszesz umowę najmu, powinieneś dokładnie sprawdzić jej zapisy! Dowiedz się, jak powinna być skonstruowana, aby była zgodna z prawem.

Wbrew pozorom nie wystarczy znaleźć idealnego klienta lub doskonałe miejsce garażowe, aby móc zawrzeć umowę. Należy również zadbać o to, aby zapisy porozumienia były zgodne z Kodeksem cywilnym, a co więcej, żeby zapewniały bezpieczeństwo obu stronom. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i różnych nieprzyjemnych sytuacji, które mogłyby mieć finał w sądzie.

Umowa dotycząca wynajmu garażu – jak powinna być sformułowana?

Niezależnie od tego, co jest przedmiotem najmu, kiedy zawierasz umowę, zawsze powinna ona mieć formę pisemną. To najlepszy sposób na to, żeby uniknąć konfliktów i sytuacji, w których każda ze stron inaczej interpretuje ustalone zasady. 

Co więcej, dzięki sformułowaniu pisemnej umowy, wiesz, na co się zgadzasz oraz jakie Ty i druga strona macie prawa i obowiązki. W rezultacie otrzymasz np. możliwość rozwiązania umowy, jeśli wynajmujący nie będzie wywiązywać się ze swoich zadań. Taki dokument zapewni Ci także ochronę przed konsekwencjami finansowymi, gdyby przez np. zdarzenia losowe, doszło do różnych strat w garażu. 

Umowa najmu miejsca garażowego – co powinna zawierać?

W internecie znajduje się wiele różnych wzorów umowy najmu garażu. Jednak nie każdy z nich jest prawidłowo sformułowany. Dobra umowa powinna zawierać:

  • tytuł oraz datę i miejsce podpisania dokumentu,
  • dane osobowe zarówno wynajmującego, jak i najemcy, które umożliwiają identyfikację obu stron, czyli imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz serię i numer dowodu lub paszportu. Jeśli jedną ze stron jest przedsiębiorca, to należy w umowie zawrzeć: imię i nazwisko reprezentanta firmy, a także adres siedziby oraz numery NIP i REGON,
  • przedmiot najmu, w tym dokładne miejsce jego położenia,
  • termin obowiązywania umowy wraz z okresem wypowiedzenia,
  • wysokość czynszu i sposób jego opłacania. Jeśli płatność będzie realizowana przelewem, należy w umowie umieścić numer konta bankowego i termin wpływania pieniędzy na konto.
Oprócz tych podstawowych informacji, warto w dokumencie umieścić prawa i obowiązki obu stron, które dotyczą zarówno użytkowania miejsca garażowego, jak i np. sposobu wypowiedzenia lub przedłużenia umowy. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz np. na stronie: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/umowa-najmu-miejsca-garazowego-wzor-z-omowieniem

Warunki korzystania z miejsca garażowego – co należy umieścić w umowie?

 

Wiele spraw, które dotyczą najmu miejsca garażowego, ale także każdej innej nieruchomości, jest regulowanych przez Kodeks cywilny. Przepisy w nim zawarte wpływają np. na możliwość wypowiedzenia umowę najmu. Dlatego w wielu umowach można znaleźć klauzulę: "W sprawach nieuregulowanych niniejszą Umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego". 
- Warto jednak pamiętać, że Kodeks cywilny nie reguluje wszystkich spraw, w tym np. sposobu korzystania z miejsca garażowego. Najemca może np. udostępniać go osobom trzecim lub podnajmować, jeśli w umowie nie znalazł się zapis, który tego zabrania. Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy umieścić w umowie krótką klauzulę np. o treści "najemcy nie wolno oddawać przedmiotu najmu w podnajem ani udostępniać osobom trzecim" – podpowiada ekspert z serwisu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Takie zapisy dadzą Ci pewność, że nikt nieznajomy nie będzie korzystać z lokalu bez Twojej zgody.

Warto również pomyśleć o kwestii roszczeń, jeśli przechowywany w środku garażu samochód ulegnie zniszczeniu, np. na skutek powodzi, pożaru lub kradzieży. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w umowie klauzuli: "wynajmujący nie odpowiada za szkody powstałe w pojeździe Najemcy w wyniku ognia, włamania, zalania itd.". Jednocześnie zapis ten nie zwalnia wynajmującego z obowiązku ubezpieczenia garażu.

Ubezpieczenie miejsca garażowego – czy jest to możliwe?

Garaż, zarówno połączony z domem, jak i wolnostojący można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej pod warunkiem, że budynek ma osobne ściany i zamykane okna oraz drzwi. Jednak podstawowe ubezpieczenie chroni wyłącznie mury i elementy stałe. Aby ochronić mienie przed kradzieżą czy skutkami zdarzeń losowych, trzeba wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy. 

Jednocześnie trzeba pamiętać, że ubezpieczenie mieszkaniowe nie chroni pojazdu. Aby objąć go ochroną, należy wykupić polisy OC i AC.

Zadbaj o to, żeby umowa najmu miejsca garażowego była prawidłowa sformułowana, aby uniknąć kłopotów z najemcą lub wynajmującym. Warto to zrobić, aby móc spać spokojnie!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE