Reklama

Strategia potrzebna od zaraz - Mielec potrzebuje Białej Księgi Jakości Powietrza

Opublikowano:
Autor:

Strategia potrzebna od zaraz - Mielec potrzebuje Białej Księgi Jakości Powietrza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Wsłuchując się w głosy mieszkańców, Kronospan zmienia się - wspiera i inicjuje działania, które odmieniają nasze miasto na lepsze. Inwestycja w innowacyjną, najwyższej jakości technologię, jest wyrazem troski firmy o Mielec i jego środowisko naturalne – przedsiębiorstwo nie chce na tym poprzestawać. - Podejmujemy kolejne, realne działania. Wywiązujemy się z naszych zobowiązań, jednak nasze zaangażowanie i aktywność nie może być powodem do nakładania na nas niemożliwych do spełnienia wymogów. - mówi Dagmara Mach, Dyrektor ds. Sprzedaży Kronospan Mielec sp. z o.o.

Ostatni tydzień przyniósł wiele zmian prawnych, które leżą w sferze zainteresowania mielczan. Marszałek Władysław Ortyl podpisał nowe pozwolenie zintegrowane dla Kronospanu, zaś  Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz Ustawy o odpadach.

Kronospan deklaruje, że zawsze działał na podstawie i w ramach polskiego oraz europejskiego prawa.
- Każda zmiana w prawie, która wzmacnia kwestie, związane z ochroną środowiska, jest dla nas zrozumiała i przez nas popierana. Mamy nadzieję, że w warstwie wykonawczej, prawo zostanie urealnione. Tak, żeby nie zniszczono ważnych gałęzi przemysłu, jakimi są przetwórstwo drewna oraz meblarstwo. - mówi Dagmara Mach, Dyrektor ds. Sprzedaży Kronospan Mielec sp. z o.o.

Kronospan jest firmą, która funkcjonuje w Mielcu od 1997 roku. Zatrudnia prawie 1000 pracowników i współpracuje z wieloma lokalnymi podwykonawcami - co czyni ją jednym z najważniejszych podmiotów w regionie mieleckim. Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl zdaje się jednak nie zwracać na to uwagi. W zeszłą środę - 20.06.2018 r. - podpisał nowe pozwolenie zintegrowane, zakładające niemal natychmiastowe wprowadzenie monitoringu ciągłego emisji substancji oraz drastyczne zmniejszenie ich limitów.
- Wymuszanie na nas przyjęcia skrajnie niskich limitów emisji, połączone z prowadzeniem stałego monitoringu, na bardzo restrykcyjnych zasadach, stanowi bezprecedensową ingerencję w działalność prywatnego przedsiębiorstwa. - podkreśla Mach. - Podejmujemy kolejne, realne działania. Wywiązujemy się z naszych zobowiązań, jednak nasze zaangażowanie i aktywność nie może być powodem do nakładania na nas prawie niemożliwych do spełnienia wymogów. 

Mieleckie przedsiębiorstwo podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje.
- Jesteśmy zwolennikami monitoringu ciągłego. Nie mamy nic do ukrycia, jesteśmy transparentni. Proponowane rozwiązania muszą być jednak realne do wdrożenia czasowo i technologicznie. Cała sytuacja w mieście powinna być przyczynkiem do głębokiej dyskusji na temat sytuacji środowiskowej w Mielcu. Liczę na to, jako mieszkanka tego miasta i matka. - stwierdza Dagmara Mach.

Kronospan rusza z programem konsultacji społecznych, na bazie których ma powstać Biała Księga Jakości Powietrza w Mielcu. 
- Podczas serii spotkań w ramach konsultacji społecznych powstanie dokument, współtworzony przez mieszkańców, zawierający wszystkie wątpliwości mielczan co do czystości powietrza w mieście. Ma on dotykać problemu holistycznie - nie chodzi tylko o Kronospan; chodzi o powietrze w mieście. Chcemy, by w Mielcu sprawy, związane z ekologią, wróciły na właściwe, zielone tory. - kończy Mach

W najbliższych dniach Kronospan ma opublikować strategię i harmonogram  swoich działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Mielcu. W pierwszej kolejności mają to być spotkania z mieszkańcami oraz propozycja ekologicznego budżetu  obywatelskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE