Reklama

Skradziono Ci smartfon – co dalej?

Opublikowano:
Autor:

Skradziono Ci smartfon – co dalej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Czasy, kiedy telefonu używaliśmy tylko do komunikowania się ze światem już dawno minęły. Nowoczesne smartfony łączą w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera przenośnego, więc z ich udziałem jesteśmy w stanie wiele zrobić. Za pośrednictwem smartfona robimy zakupy i przelewy, w smartfonie przechowujemy dane, kontakty i zdjęcia. Nikt z nas nie chciałby, aby taka skarbnica wiedzy dostała się w niepowołane ręce. Co zrobić w sytuacji, gdy tak się stanie?

Zabezpieczenie na wszelki wypadek

Po fakcie Twoje możliwości są dosyć ograniczone, ale za to zanim do kradzieży dojdzie opcji masz całkiem sporo. Jedną z kluczowych informacji jest to, że nie możesz w żaden sposób ingerować w indywidualny numer identyfikacyjny telefonu – IMEI, który znajdziesz choćby w pamięci urządzenia, na pudełku czy na dowodzie zakupu. W momencie, gdy zgłosisz kradzież na policję, organy ścigania wystąpią do prokuratury z wnioskiem o potrzebę uzyskania informacji o telefonie o wskazanym numerze IMEI. Jako środki ochronne możesz zastosować też zabezpieczenia biometryczne, które utrudnią złodziejowi dostęp do danych. Dobrym pomysłem jest też instalacja aplikacji antykradzieżowych, pozwalających na zlokalizowanie telefonu, nagrywanie dźwięku i obrazu czy zablokowanie możliwości wyłączenia go. W ostateczności za ich pośrednictwem można zdalnie usunąć ze smartfona wszystkie dane.

Niepokojące statystyki

Zła informacja jest taka, że sprawa kradzieży rzadko kiedy kończy się dla poszkodowanego pomyślnie. Jak podaje Komenda Główna Policji, jedynie w 23 proc. przypadków tego rodzaju przestępstwa zostają wykryte. Aby nie zostać z niczym, warto wykupić ubezpieczenie urządzenia, gwarantujące rekompensatę finansową w razie jego utraty. Póki co polisy typu Phone insurance, oferowane przez wyspecjalizowane towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak Gadget Cover, cieszą się dużą popularnością jedynie na zachodzie Europy, ale z roku na rok rośnie też zainteresowanie nimi ze strony Polaków. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance.

Co zrobić, gdy ukradną Ci telefon?

Zacznij od zabezpieczenia wrażliwych danych. Zmień wszystkie hasła do kont, z jakich korzystałeś za pośrednictwem smartfona. Poinformuj bank, w którym masz konto, o możliwości wycieku danych. Jeśli masz na urządzeniu zainstalowaną aplikację kradzieżową, spróbuj namierzyć telefon. Mając pewność co do jego losów, zablokuj kartę SIM u operatora. I pamiętaj, że kradzież powinno się zgłosić na policję, w szczególności, że jest to podstawa wypłaty rekompensaty przez firmę ubezpieczeniową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE