Praca w Unii Europejskiej – formalności przed wyjazdem

Opublikowano:
Autor:

Praca w Unii Europejskiej – formalności przed wyjazdem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Każdego roku wiele osób wyjeżdża poza granice naszego kraju w poszukiwaniu pracy – tymczasowej lub stałej. Najczęstszą motywacją do podjęcia takiej decyzji jest perspektywa osiągania wysokich zarobków. Jak przygotować się do wyjazdu do pracy w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i o czym należy pamiętać przed opuszczeniem Polski?

Sprawdź ważność dowodu osobistego i paszportu

Jedynym dokumentem potrzebnym obywatelom UE do podróżowania po strefie Schengen jest dowód osobisty lub paszport. Choć na terenach należących do strefy nie ma kontroli granicznej, lepiej spakować wspomniane dokumenty do podręcznego bagażu, a wcześniej sprawdzić ich datę ważności. Pamiętaj też, że podróżując do Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Cypr, do Chorwacji albo Bułgarii, na granicy trzeba okazać ważny dowód osobisty bądź paszport – wspomniane kraje UE nie należą bowiem do strefy Schengen.

Co ważne, w przypadku pobytu nieprzekraczającego 3 miesięcy i podjęcia pracy tymczasowej jedynym wymogiem względem obywatela UE będzie posiadanie ważnego dokumentu tożsamości lub podróżnego. Udając się do większości krajów członkowskich, nie musisz mieć zezwolenia na pracę. Polska, po przystąpieniu do Unii Europejskiej, dołączyła do obszaru bez wewnętrznych granic, w którym można liczyć na swobodny przepływ osób, kapitału, towarów i usług. Oznacza to, że obywatele naszego kraju mają szansę podjąć legalną pracę w każdym kraju należącym do wspólnoty.

Uzyskaj EKUZ

Planując wyjazd do pracy w jednym z krajów Unii Europejskiej, złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu dokumentowi możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w państwach UE i EFTA. Pamiętaj jednak, że nie każda usługa medyczna we wspomnianych krajach okaże się bezpłatna. Zanim wybierzesz się do lekarza za granicą dokładnie sprawdź, co dokładnie wchodzi w zakres świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego.

Wniosek o wydanie EKUZ złożysz w oddziale NFZ właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, pocztą elektroniczną, przez ePUAP lub faksem. Kartę może uzyskać każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Osoby nieubezpieczone, którym przysługuje prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce, także otrzymają wspomniany dokument. Wydanie EKUZ jest bezpłatne.

Otwórz zagraniczny rachunek bankowy

Ze względów praktycznych warto założyć konto w banku w walucie kraju, do jakiego się udajesz. Twój przyszły pracodawca będzie przesyłał na nie Twoje wynagrodzenie, a Ty, korzystając z rachunku bankowego, wygodniej opłacisz zakupy, rachunki i inne zobowiązania w kraju, w którym przez dany czas zamierzasz mieszkać i pracować. Co ważne, w Wielkiej Brytanii brak konta bankowego uniemożliwia rozpoczęcie pracy. Do otworzenia rachunku w zagranicznym banku potrzebny będzie dowód osobisty i inne dokumenty wyszczególnione w ofertach konkretnych instytucji finansowych. Pomocne w transakcjach pieniężnych będą również firmy pośredniczące takie jak https://www.easysend.pl. Dzięki nim pieniądze, które chcemy przekazać rodzinie w Polsce, mogą być u odbiorcy już w 10 minut.

Zgłoś wyjazd za granicę

Jeżeli wyjeżdżasz za granicę na dłużej niż 6 miesięcy lub planujesz na stałe zamieszkać w innym kraju, zgłoś swój wyjazd najpóźniej w dniu, na którym opuszczasz Polskę. Zrobisz to przez internet albo odwiedzając odpowiedni urząd gminy. Jeśli na stałe wyjeżdżasz z kraju, po zgłoszeniu tego faktu zostaniesz automatycznie wymeldowany z miejsca pobytu stałego lub czasowego. Do złożenia formularza zgłoszeniowego przez ePUAP  potrzebujesz profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego. Pozwolą one potwierdzić Twoją tożsamość. Zgłaszając wyjazd za granicę w urzędzie, zabierz ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty – formularz zgłoszenia wyjazdu za granicę (pobrany i wypełniony w domu albo uzupełniony w swoim urzędzie gminy) – oraz dokument tożsamości: dowód osobisty albo paszport. Jeżeli zamierzasz zgłosić wyjazd, który będzie trwał ponad 6 miesięcy, ale zamierzasz wrócić do kraju, nie zapomnij o tym, by zgłosić swój powrót do Polski.

Formalności względem urzędu skarbowego i sądów

Wyjeżdżając do pracy w Unii Europejskiej musisz pamiętać, że podczas nieobecności w kraju nie wygasną Twoje zobowiązania administracyjno-prawne. Jedną z istotniejszych formalności, o jaką należy zadbać przed opuszczeniem Polski, jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Możesz zrobić to online lub wysłać deklarację pocztą. Pobyt za granicą nie zwalnia Cię z obowiązku dostarczenia deklaracji. Ponadto, jeśli jesteś stroną jakiegokolwiek postępowania (np. sprawy spadkowej albo postępowania alimentacyjnego), pamiętaj o ustanowieniu pełnomocnika do spraw doręczeń w kraju. Może nim być przykładowo członek Twojej rodziny. Do niego organ prowadzący postępowanie będzie dostarczał korespondencję.

Kraje Unii Europejskiej takie jak Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania, Holandia czy Francja są popularnymi kierunkami wyjazdów w celach zarobkowych. Za podjęciem pracy za granicą przemawia przede wszystkim możliwość uzyskiwania wysokich wynagrodzeń. Decydując się na opuszczenie Polski, trzeba zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności takich jak uzyskanie EKUZ, złożenie deklaracji podatkowej czy zgłoszenie faktu wyjazdu. Dzięki temu pobyt za granicą będzie bezpieczny, a po powrocie do kraju uda się uniknąć przykrych konsekwencji niewywiązania się z najważniejszych zobowiązań.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE