Reklama

Podnieś swoją samoocenę i daj sobie szansę na rozwój

Opublikowano:
Autor:

Podnieś swoją samoocenę i daj sobie szansę na rozwój - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Nic nie zniechęca do podejmowania nowych wyzwań skuteczniej, niż brak wiary w siebie i niedocenianie swoim możliwości. Ciągłe powtarzanie sobie, nie zasługujemy na uznanie szefa, awans, premię i podwyżkę nie tylko odbiera motywację do pracy, ale też blokuje nasz rozwój zawodowy. Brak wiary w siebie przeszkadza bowiem w podejmowaniu kolejnych wyzwań i obowiązków, a co za tym idzie – do zdobywania nowych doświadczeń.

Oceń siebie składając dokumenty aplikacyjne

Odpowiednia samoocena przyda się już na etapie poszukiwania zatrudnienia. Oferty pracy dostępne na rynku, np. w serwisie internetowym Pracuj.pl, skierowane są do różnych grup ludzi. Zaniżając swoją wartość zabierasz sobie szansę zdobycia posady odpowiedniej do Twoich kwalifikacji i dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Taka praca z czasem stanie się źródłem frustracji, która przeniesie się do prywatnej strefy życia.

Odpowiadając na oferty pracy zastanów się, jakie cechy charakteryzują Twoją osobę. Jeśli masz problem z ich określeniem, przypomnij sobie różne sytuacje zawodowe i to, jak w nich się zachowałeś. Rozwiązanie sytuacji konfliktowej nie sprawiło Ci większych problemów? Patrz na siebie, jak na osobę komunikatywną. Potrafisz świetnie zaplanować swój rozkład dnia i w pełni zrealizować cały plan? Posiadasz samodyscyplinę i umiejętność zarządzania własnym czasem.

Mając przed oczami listę swoich mocnych stron, łatwiej będzie uwierzyć Ci w siebie i sięgnąć po ambitne cele.

Mierz siły na zamiary

Pracując nad wzmocnieniem własnej wartości nie przesadzaj w obieraniu celów planowanych do zdobycia. Zbyt ambitne i przewyższające Twoje możliwości podetną skrzydła i zniechęcą do dalszego działania. Swoje plany staraj się dobierać w taki sposób, by miały pokrycie w Twoich umiejętnościach i kompetencjach.

Na początek obieraj cele leżące najbliżej. Ich osiągnięcie nagradzaj choćby dobrymi przyjemności. To najlepsza motywacja do sięgania po kolejne. Każdy następny cel będzie potwierdzeniem Twojej wartości. Obieraj je ostrożnie pamiętając, że nawet drobne niepowodzenie może odebrać Ci pewność siebie.

Określ swoje braki

Wiedząc już, jakie posiadasz atuty, postaraj się określić swoje braki. Może to być np. nieśmiałość i strach przed nawiązywaniem nowych kontaktów. Rozejrzyj się w okolicy za kursami i zajęciami warsztatowymi, które pomogą Ci przełamać słabości, a przy okazji zastąpić je nowymi kompetencjami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE