Reklama

Osobowość a predyspozycje zawodowe

Opublikowano:
Autor:

Osobowość a predyspozycje zawodowe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ludzie różnią się między sobą wieloma cechami, a te charakteryzują poszczególne osobowości. Sangwinicy uważani są za towarzyskich, melancholicy to perfekcjoniści, po choleryku możemy spodziewać się ogromnych pokładów energii, a obcując z flegmatykiem – spokoju. Każda z tych cech może pomóc lub przeszkodzić w pracy. W takim przypadku mówi się o predyspozycjach do danego zawodu. Określ swój typ osobowości i wykorzystaj go w swojej nowej pracy.

Kto do jakiej pracy?

W popularnych serwisach internetowych typu Pracuj.pl łatwo można znaleźć oferty pracy w różnych zawodach. Wybierając interesujące nas ogłoszenie sprawdzamy głównie listę wymaganych kwalifikacji i preferencji wskazanych przez pracodawcę. Nie bez znaczenia przy wyborze atrakcyjnej oferty jest również proponowane wynagrodzenie i towarzyszące mu benefity. Warto jednak zastanowić się również nad tym, jakich cech osobowości będzie wymagała od nas przyszła praca.

Perfekcyjny w działaniu melancholik świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się dbałość o detale. Energiczny choleryk to idealny pracownik do zadań, przy realizacji których liczy się tempo pracy. Spokojny flegmatyk rewelacyjnie poradzi sobie z długoterminowym projektem wymagającym skupienia uwagi na konkretnym punkcie lub przy mediacjach, dzięki umiejętności skupienia się na rozmówcy. Natomiast towarzyski sangwinik może okazać się niezastąpionym pracownikiem odpowiedzialnym za kontakty z klientami firmy.

 

Jak określić swój typ osobowości?

Określenie swojej osobowości nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy do kilka odrobina wolnego czasu, długopis i kartka, na której wypisz swoje cechy charakteru. Jeśli na liście pojawia się: optymizm, trudność ze skrywaniem uczuć, entuzjazm, otwartość na ludzi i komunikatywność – jesteś sangwinikiem.

Melancholikiem może określić siebie osoba pesymistyczna, introwertyczna, perfekcyjna i sumienna oraz skrajnie przeżywająca w ukryciu swoje sukcesy i porażki, a także charakteryzująca się empatią.

Cholerycy to autorytarni i energiczni ekstrawertycy o przywódczych zdolnościach, z silną wolą, zdecydowaniem oraz dynamiką w działaniu oraz determinacją, która pomaga im nie poddawać się w obliczu porażki.

Flegmatyków natomiast charakteryzują: introwertyzm, zdolność obserwacji oraz spokój i opanowanie. Flegmatyk co do zasady jest osobą uprzejmą, a w kontaktach z innymi ludźmi koncentruje się na rozmówcach, dzięki czemu jest w stanie przeprowadzić skuteczną mediację.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE