Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać przedsiębiorcy tacy jak:
- kosmetyczki,
- fryzjerzy,
- lekarze,
- stomatolodzy,
- prawnicy,
- budowlańcy,
- siłownie oraz kluby fitness.
Przedsiębiorcy, którzy wymieniają kasę fiskalną mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Wynosi ona 90 % ceny zakupu, pod warunkiem, że nie przekracza 700 zł . W przypadku gdy kwota ulgi jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
Kasy online
Kasy fiskalne ONLINE to nowa kategoria kas fiskalnych, które komunikują się w sposób ciągły i automatyczny z Centralnym Repozytorium Kas (CRK).
Repozytorium prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Szef KAS gromadzi dane pochodzące z kas fiskalnych, analizuje je i kontroluje. Aby kasa ONLINE mogła komunikować się z CRK, musi mieć zapewniony dostęp do Internetu.
Jakie informacje trafiają do Repozytorium?
Przesyłanie danych do CRK odbywa się co 2 godziny. System może jednak ten harmonogram zmieniać. Do Repozytorium trafiają informacje dotyczące:
- sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej ONLINE
- zdarzeniach zapisywanych w pamięci kasy, takich jak:
- fiskalizacja kasy
- zmiany stawek podatku VAT
- zmiany adresu punktu sprzedaży
- daty dokonania obowiązkowych przeglądów technicznych.
Obowiązek stosowania kas fiskalnych online
Już niedługo kasy fiskalne online będą musiały stosować wszystkie branże. Kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii, będzie można nabyć tylko do grudnia 2022 roku włącznie. Od 2023 roku można będzie już tylko kupić kasę fiskalną online. Branże, które nie zostały objęte obowiązkową zmianą kas fiskalnych na te online, mają sposobność używania tradycyjnych kas do momentu potrzeby wymiany pamięci lub ich wyeksploatowania.