Reklama

O czym pamiętać, zakładając konto bankowe?

Opublikowano: wt, 11 lut 2020 13:00
Autor:

 O czym pamiętać, zakładając konto bankowe?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Proces założenia konta bankowego jest nadzwyczaj prosty, więcej trudności sprawia natomiast wybór optymalnej oferty. Na jakiej podstawie podjąć decyzję o założeniu danego konta osobistego?

Najważniejsze informacje o koncie osobistym

Nie jest żadną tajemnicą, że w Polsce zdecydowana większość dorosłych obywateli posiada konto bankowe. Bardzo ciekawą statystyką jest też to, że przeciętnie każdy Polak wykonuje co najmniej jedną transakcję bankową każdego dnia. To chyba wystarczy jako potwierdzenie, jak popularne i powszechne są w XXI wieku różnego rodzaju usługi bankowe. Jako klient indywidualny masz do wyboru wiele typów produktów, najważniejsze są jednak konta osobiste, określane także jako konta bankowe lub rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR). Posiadając konto osobiste w banku X, możesz zwykle liczyć na lepsze warunki zaciągnięcia kredytu, otwarcia lokaty czy korzystania z innych produktów w ramach tej samej marki. Konto bankowe stało się niejako podstawą do wygodnego funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości. To na konto osobiste wpłynie twoja wypłata, to za pomocą karty debetowej zapłacisz za zakupy w sklepie stacjonarnym. ROR umożliwia ci również korzystanie z bankowości elektronicznej.

 

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Oferta usług i produktów bankowych jest bardzo rozbudowana, dlatego też masz naprawdę duże pole wyboru. Przy okazji przeglądania dostępnych propozycji kont osobistych warto wziąć pod uwagę kilka elementów, z czego najważniejsze są oczywiście różnego rodzaju opłaty i prowizje. Nawet jeśli jest ich zaledwie kilka i są stosunkowo niskie, po ich podsumowaniu może okazać się, że w skali roku stanowią istotną kwotę. Z drugiej strony warto wiedzieć, że niektóre banki wymagające dodatkowych opłat i prowizji jednocześnie gwarantują swoim klientom dodatkowe benefity. Biorąc pod uwagę dodatkowe opłaty z tytułu prowadzenia rachunku, wyróżnia się zwykle 3 rodzaje kont osobistych:

  • konta bezpłatne bez konieczności spełniania żadnych warunków,
  • konta bezpłatne po spełnieniu określonych warunków,
  • konta płatne ze stałą opłatą.
Otwierając rachunek bankowy, praktycznie zawsze otrzymasz dedykowaną kartę, dla konta osobistego jest to karta debetowa. Pozwala ona na korzystanie z bankomatów i wpłatomatów oraz dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych. Niektóre banki mogą wymagać opłaty z tytułu posiadania karty, dlatego też wyróżnia się m.in.:

  • całkowicie bezpłatne karty debetowe,
  • karty debetowe objęte miesięczną opłatą, można jej uniknąć po spełnieniu warunków określonych przez bank,
  • karty debetowe ze stałą opłatą pobieraną co miesiąc, której nie można uniknąć.
Będąc posiadaczem konta osobistego, możesz być narażony także na inne opłaty, jak np. prowizje za wypłaty z bankomatu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniu umowy zapoznaj się ze szczegółami tabeli opłat i prowizji. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się pełnią możliwości oferowanych przez konta osobiste bez zbędnych opłat. Nie czekaj dłużej i już dziś sprawdź aktualne promocje, by założyć konto bankowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.