Obecnie mamy w kraju kilkanaście profesjonalnie działających i zorganizowanych magazynów self storage, podczas gdy w krajach Zachodniej Europy te liczby sięgają kilkuset (np. w Niemczech i Francji) czy nawet tysiąca (Anglia), a np. U.S.A. takie usługi są jeszcze popularniejsze. Potencjał tego rynku w Polsce jest bardzo duży i można oczekiwać jego dynamicznego rozwoju w kolejnych latach. Nasze miasta są coraz ciaśniejsze, mieszkania w nowoczesnym budownictwie często są kompaktowe. Z drugiej strony wciąż obserwujemy migrację mieszkańców kraju do dużych miast ze względu na rynek pracy. Koncepcja self storage bardzo dobrze wpisuje się w długofalowe zmiany społeczno-gospodarcze.
Self storage w Polsce
Self storage jako produkt nowy w kontekście masowego odbiorcy jeszcze nie zakorzenił się w świadomości polskiego społeczeństwa, ale ten stan rzeczy stopniowo się zmienia. Przyczynia się do tego powstawanie nowych obiektów oraz polityka informacyjna firm, oferujących tego rodzaju usługi. Trudno tutaj także nie docenić wpływu popularnego programu „Wojny Magazynowe”, odnoszącego się co prawda do rynku amerykańskiego, ale generalnie przybliżającego koncepcję przechowywania prywatnych rzeczy w zewnętrznym, wynajętym magazynie.Firmy, oferujące usługi magazynowe lokalizują swoje obiekty głównie w dużych miastach lub ich okolicach, ponieważ tutaj popyt na tego rodzaju produkt jest stosunkowo duży. Nie bez znaczenia jest także fakt, że na obszarach wielkomiejskich magazyny samoobsługowe mogą liczyć także na dość znaczne zainteresowanie odbiorców komercyjnych, którzy poszukują możliwości przechowywania towarów czy archiwum dokumentów. Polska pod tym względem wpisuje się w europejskie tendencje.
Modelowym dla polskiego rynku przykładem rozwiązań self storage może być oferta firmy Stokado Sp. z o.o. Magazyny Stokado znajdują się we Wrocławiu (trzy obiekty) oraz Bydgoszczy i Poznaniu. W liczbie około kilkuset najemców powierzchni magazynowych mniej więcej po połowie rozkłada się udział klientów indywidualnych oraz firm. Firma skierowała swoją uwagę na ofertę wynajmu małych powierzchni i schowków magazynowych.
Jak działa magazyn Stokado
Podstawowa zasada działania to samoobsługowy dostęp klienta przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu oraz pełna ochrona przechowywanych dóbr. W zależności od potrzeb wynająć można powierzchnię od 1 do 25 metrów kwadratowych. W budynkach magazynowych utrzymywana jest stała temperatura i są zainstalowane wyspecjalizowane systemy bezpieczeństwa. Pomieszczenia magazynowe nie pozwalają podejrzeć, co znajduje się w środku. Przechowywane rzeczy są objęte ubezpieczeniem.Każdy magazyn Stokado oferuje niezbędne akcesoria przydane w pakowaniu i transporcie składowanych materiałów: opakowania kartonowe, taśmy pakowe, folie, rękawice, wózki transportowe itd.
Okres najmu jest ustalany indywidualnie z klientem, podczas podpisywania umowy. Najkrótszy okres to tydzień, a najdłuższe umowy są liczone w latach. Już za kwotę rzędu 15 złotych za tydzień można wynająć prywatny schowek magazynowy.
Ciekawym uzupełnieniem oferty Stokado jest możliwość wynajmu powierzchni magazynowych w kontenerach. To propozycja tańsza od magazynów w pomieszczeniach zamkniętych, pozwalająca na przechowywanie rzeczy nie wymagających ogrzewania. W tej chwili magazyn kontenerowy Stokado znajduje się we Wrocławiu. Wielkość dostępnych powierzchni magazynowych wynosi tutaj od 1 do 30 metrów kwadratowych. Klient ma możliwość dojazdu samochodem bezpośrednio do wynajmowanej komórki magazynowej. Poza tym magazyny kontenerowe spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, znajdują się pod stałym nadzorem i oczywiście są dostępne non-stop.
Co przechowujemy
Doświadczenia personelu firmy Stokado wskazują, że bardziej celowe byłoby zadanie pytania: czego nie przechowujemy? A to dlatego, że różnorodność przechowywanych przedmiotów jest bardzo duża. Najczęściej przechowywane przedmioty to sprzęt narciarski, rowery, skutery, motory, deski surfingowe, deski i żagle windsurfingowe, meble, dywany i car-box’y. Firmy najczęściej przechowują archiwa dokumentów oraz wycofane z użytku, ale jeszcze nie w pełni zamortyzowane wyposażenie meblowe. Natomiast z drugiej strony należy wspomnieć, że w pomieszczeniach magazynowych nie można przechowywać organizmów żywych, jak też materiałów łatwopalnych oraz takich, na których posiadanie nie pozwala polskie prawo.Należy się spodziewać, że w kolejnych latach w Polsce będziemy obserwować dalszy rozwój rynku self storage. Oferta Stokado, w dużej mierze skierowana do klienta indywidualnego i małych firm, z pewnością przyczynia się do rozpowszechnienia zapotrzebowania na tego rodzaju usługi.