Reklama

Mądry wybór na lato – okulary przeciwsłoneczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mądry wybór na lato – okulary przeciwsłoneczne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Gdy nadchodzi lato, większość z nas z upragnieniem wygląda słońca i chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Spacery, wędrówki, plażowanie, opalanie się – to typowe aktywności zarówno w letni weekend, jak i w czasie wakacyjnych wyjazdów i urlopów. Nie sposób tym zajęciom odmówić atrakcyjności. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie słoneczne niesie ze sobą nie tylko miłą dla oka opaleniznę...

Kilka słów o promieniowaniu UV


Wśród promieniowania emitowanego przez słońce wyróżnia się między innymi ultrafioletowe, czyli w skrócie UV. To z kolei dzieli się -  w zależności od długości fali - na trzy typy.

Promieniowanie UV-A stanowi około 95% ogółu docierającego do powierzchni ziemi. Najbardziej widocznym objawem zbyt długiej i intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV-A jest przyspieszenia starzenia się skóry.

Promieniowanie UV-B stanowi około 5% całości, a jego negatywnym skutkiem mogą być między innymi zmiany nowotworowe, na czele z czerniakiem.

Oba te typy promieniowania – w zbyt dużych dawkach – mogą prowadzić także do chorób oczu, przy czym soczewka absorbuje głównie promieniowanie UV-A, rogówka zaś głównie UV-B. Ponieważ skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, to również na niej w widoczny sposób odbija się wpływ promieniowania słonecznego. Mówimy wtedy o tzw. fotostarzeniu, które powodowane jest między innymi przez uszkadzanie włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność oraz młody wygląd skóry.

Promieniowanie UV-C z kolei może prowadzić do zmian nowotworowych oraz genetycznych, jednakże jest ono praktycznie w całości absorbowane przez warstwę ozonową.

Najlepszym i najpewniejszym sposobem na ochronę oczu i skóry wokół nich przed promieniowaniem UV są zaś okulary przeciwsłoneczne.

Zanim kupicie okulary przeciwsłoneczne


W czasie letnich dni zdecydowanie zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Tę zasadę warto zresztą rozciągnąć na inne pory roku, kiedy słońce jest mocno widoczne, a co za tym idzie promieniowanie UV dociera do nas w dużej obfitości. Kupując takie okulary można kierować się różnymi wyznacznikami. Ich wyglądem – bo przecież stanowią istotny dodatek do stroju, mocno rzucają się w oczy i powinny być spójnym elementem stylizacji. Ceną – bo nikt nie lubi przepłacać. Funkcjonalnością – i to powinien być argument stawiany absolutnie na pierwszym miejscu. Okulary przeciwsłoneczne mają bowiem pełnić funkcję ochronną dla narządu wzroku, a nie tylko dobrze wyglądać czy mało kosztować. By ta została spełniona, okulary przeciwsłoneczne muszą być wyposażone w tzw. filtr UV. Optymalną wielkością jest UV400, co oznacza ochronę przed promieniowaniem słonecznym o długości fali do 400 nm, czyli właśnie UV-A, UV-B i UV-C. Obecność filtra powinna być oznaczona na okularach, tak samo jak deklaracja spełniania norm unijnych CE. Brak takiego oznaczenia (podobnie jak podejrzanie niska cena) jest dla nas sygnałem, że okulary mogą być jedynie ozdobnikiem, ochrony zaś nie zapewnią żadnej. Dlatego też sugerujemy zakupy robić wyłącznie w miejscach związanych z ochroną czy korekcją oczu, nie zaś na przypadkowych bazarach, straganach, w sieciówkach czy na portalach azjatyckich. Najbardziej ekonomicznym miejscem na zakupy są sklepy internetowe – okulary online kupić można np. w jednym z największych sklepów optycznych w Polsce, wOkularach.pl.

Na jakie marki zwrócić uwagę?


Jeśli mamy pewność, że okulary faktycznie będą chroniły oczy przed promieniowaniem UV, to możemy przejść do kolejnego kroku zakupowego. Tym zaś będzie dobór modelu, w którym będziemy dobrze się czuć i prezentować. Na szczęście zarówno okulary przeciwsłoneczne męskie, jak i damskie dostępne są dosłownie w setkach modeli. Dodajmy, że bardzo różnych stylistycznie oraz cenowo. Dobór odpowiedniej pary powinien uwzględniać zarówno ulubione sposoby spędzania wolnego czasu, jak i to, jaki styl życia prowadzimy. Inaczej będą wyglądały okulary dla osoby preferującej plażowanie, a inaczej dla zwolenników pływania na desce czy pod żaglami. Inny kształt i styl oprawek wybierze dla siebie biznesmen/bizneswoman, a po inne sięgną osoby preferujące styl casualowy i niezobowiązujący.

Bardzo lubianą i cenioną marką jest na przykład Senja, która oferuje modele zarówno mocno klasyczne, jak i pełne oryginalności i niebanalności – a przy tym wszystkie atrakcyjne cenowo.

Ciekawą stylistyką, łączącą w sobie klasykę, nowoczesność i poczucie luksusu charakteryzują się okulary Dolce Gabbana. Bardzo uniwersalne modele znajdziemy w kolekcji Tommy Hilfiger, a marka Ray-Ban® od kilkudziesięciu lat znajduje się na topie, zwłaszcza wśród modeli męskich, chociaż oferta firmy jest tak szeroka, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE