Reklama

Kto powinien rozważyć spożywanie suplementów wapnia?

Opublikowano:
Autor:

Kto powinien rozważyć spożywanie suplementów wapnia? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Nawet jeśli spożywasz zdrową i zbilansowaną dietę, możesz mieć trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości wapnia, jeśli: - Postępujesz zgodnie z dietą wegańską - Masz nietolerancję laktozy i ograniczać produkty mleczne - Spożywasz duże ilości białka lub sodu, które mogą powodować ograniczenie wchłaniania większej ilości wapnia przez organizm - Masz osteoporozę - Poddawany jesteś długotrwałym leczeniu kortykosteroidami (grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym, ) - Masz pewne choroby jelit lub przewodu pokarmowego, które zmniejszają zdolność do wchłaniania wapnia, takie jak zapalna choroba jelit

W takich sytuacjach suplementy wapnia mogą pomóc w spełnieniu wymagań dotyczących wapnia. Porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić, czy suplementy wapnia są odpowiednie dla Ciebie.

Czy suplementy wapnia mają ryzyko?

Suplementy wapnia nie są dla wszystkich. Na przykład, jeśli masz stan zdrowia, który powoduje nadmiar wapnia we krwi (hiperkalcemia), powinieneś unikać suplementów wapnia.
To nie jest ostateczne, ale może istnieć związek między suplementami wapnia a chorobą serca. Dowody są mieszane i potrzeba więcej badań, zanim lekarze dowiedzą się, jaki wpływ mogą mieć suplementy wapnia na ryzyko zawału serca.

Podobny kontrowersje otacza raka prostaty i wapnia. Niektóre badania wykazały, że wysokie spożycie wapnia z produktów mlecznych i suplementów może zwiększać ryzyko, podczas gdy inne nowsze badania wykazały brak zwiększonego ryzyka raka prostaty związanego z całkowitym spożyciem wapnia, wapnia lub suplementów wapnia.
Dopóki nie będzie więcej wiadomo o tych potencjalnych zagrożeniach, ważne jest, aby unikać nadmiernej ilości wapnia. Podobnie jak w przypadku każdego problemu zdrowotnego, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Rodzaje suplementów wapnia

Kilka różnych rodzajów związków wapnia stosuje się w suplementach wapnia. Każdy związek zawiera różne ilości wapnia mineralnego - określanego jako elementarny wapń. Powszechne suplementy wapnia mogą być oznaczone jako:
Węglan wapnia (40 procent wapnia elementarnego)
Cytrynian wapnia (21 procent wapnia pierwiastkowego)
Glukonian wapnia (9 procent wapnia pierwiastkowego)
Mleczan wapnia (13 procent wapnia pierwiastkowego)

Dwie główne formy suplementów wapnia to węglan i cytrynian. Węglan wapnia jest najtańszy i dlatego często jest dobrym pierwszym wyborem. Inne formy wapnia w suplementach to glukonian i mleczan.
Ponadto niektóre suplementy wapnia są połączone z witaminami i innymi minerałami. Na przykład, niektóre suplementy wapnia mogą również zawierać witaminę D lub magnez. Sprawdź listę składników, aby zobaczyć, która forma wapnia jest Twoim dodatkiem wapnia i jakie inne składniki odżywcze może zawierać. Ta informacja jest ważna, jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub dietetyczne.

Wybór suplementów wapnia

Patrząc na suplementy wapnia, rozważ następujące czynniki:

Ilość wapnia
Elemental / Pierwiastkowego wapnia jest kluczem, ponieważ jest to faktyczna ilość wapnia w suplemencie. To jest to, co twoje ciało pochłania dla wzrostu kości i innych korzyści zdrowotnych. Etykieta Suplement Facts na suplementach wapnia jest pomocna w określeniu, ile wapnia znajduje się w jednej porcji. Przykładowo, węglan wapnia stanowi 40% wapnia pierwiastkowego, tak więc 1250 miligramów (mg) węglanu wapnia zawiera 500 mg pierwiastkowego wapnia. Pamiętaj, aby podać wielkość porcji (liczbę tabletek) podczas określania ilości wapnia w jednej porcji.

Tolerowalność
Suplementy wapnia powodują kilka, jeśli w ogóle, efektów ubocznych. Ale czasami mogą wystąpić skutki uboczne, w tym gazy, zaparcia i wzdęcia. Ogólnie rzecz biorąc, węglan wapnia jest najbardziej wpływa na zaparcia. Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych marek lub rodzajów suplementów wapnia, aby znaleźć taki, który tolerujesz najlepiej.

Jakie recepty bierzesz
Suplementy wapnia mogą wchodzić w interakcje z wieloma różnymi lekami na receptę, w tym lekami na ciśnienie krwi, syntetycznymi hormonami tarczycy, bisfosfonianami, antybiotykami i blokerami kanałów wapniowych. W zależności od twoich leków, możesz potrzebować wziąć dodatek z twoimi posiłkami albo między posiłkami. Zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę o możliwe interakcje i rodzaj suplementu wapnia, który będzie dla ciebie odpowiedni.

Jakość i koszt
Producenci są odpowiedzialni za zapewnienie, że suplementy są bezpieczne, a oświadczenia są zgodne z prawdą. Niektóre firmy mają swoje produkty niezależnie przetestowane przez US Pharmacopeial Convention (USP), ConsumerLabs. com (CL) lub NSF International (NSF). Suplementy zawierające skrót USP, CL lub NSF spełniają dobrowolne standardy branżowe dotyczące jakości, czystości, mocy i rozpadu tabletek lub rozpuszczania. Różne rodzaje suplementów wapnia mają różne koszty. Porównanie sklepu, jeśli koszt jest dla Ciebie czynnikiem.

Forma, odmiana suplementu
Suplementy wapnia są dostępne w różnych postaciach, w tym tabletki, kapsułki, gryzaki, płyny i proszki. Jeśli masz problem z połykaniem tabletek, możesz potrzebować suplementu do żucia lub płynnego wapnia.

Wchłanianie
Twoje ciało musi być w stanie wchłonąć wapń, aby był skuteczny. Wszystkie odmiany suplementów wapnia są lepiej wchłaniane, gdy są przyjmowane w małych dawkach (500 mg lub mniej) w czasie posiłków. Cytrynian wapnia jest równie dobrze wchłaniany, gdy jest przyjmowany z jedzeniem lub bez, i jest formą zalecaną dla osób z niskim poziomem kwasu żołądkowego (częściej u osób powyżej 50 roku życia lub przyjmujących leki blokujące kwasy), chorobą zapalną jelit lub zaburzeniami wchłaniania.

Więcej nie zawsze jest lepsze: Zbyt dużo wapnia wiąże się z ryzykiem

Dietetyczny wapń jest ogólnie bezpieczny, ale nie zawsze jest lepszy, a nadmiar wapnia nie zapewnia dodatkowej ochrony kości.
Jeśli przyjmujesz suplementy wapnia i jesz wzbogaconą wapniem żywność, możesz dostawać więcej wapnia niż sobie uświadamiasz. Sprawdź etykiety żywności i suplementów, aby sprawdzić, ile całkowitego wapnia dostaniesz dziennie i czy osiągasz RDA, ale nie przekraczasz zalecanego górnego limitu. I pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, jeśli bierzesz suplementy wapnia.

Artykuł powstał przy współpracy z Natural Pharmaceuticals.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE