Reklama

Kiedy warto zmienić pracę?

Opublikowano: pon, 8 lis 2021 20:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Praca to jedna z podstawowych dziedzin życia człowieka i to nie tylko dlatego, że spędzamy w niej wiele godzin każdego dnia i pozwala nam zarabiać pieniądze. Bardzo ważne są również możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania nowych doświadczeń czy też poznawania nowych ludzi. Co zrobić jednak, kiedy praca przestaje nas cieszyć i nie daje satysfakcji? O tym kiedy warto zmienić pracę i poszukać nowego zajęcia mówi Marek Przygoda z Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

- Możemy powiedzieć, że jest kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć zmianę pracy lub podjęcie zupełnie innego zawodu. Przede wszystkim w momencie, kiedy wykonywane zajęcia wpływają na nas niekorzystnie i powodują, że się stresujemy należy zastanowić się nad zmianą pracy. Są zawody, w których wymaga się dużej odporności na stres i aby je wykonywać trzeba umieć panować nad emocjami. Jeżeli mamy taką pracę i czujemy, że dłużej nie podołamy obowiązkom należy pomyśleć nad tym, żeby zmienić pracę.

- Trudno również pracować, jeżeli w firmie panuje nerwowa i niezbyt przyjemna atmosfera. Bardzo ciężko skupić się na wykonywaniu zadań, jeżeli szef ciągle krzyczy, pracownicy są ze sobą skonfliktowani, a rzetelne wykonywanie obowiązków przeradza się w ostrą rywalizację i wyścig o względy kierownictwa. W takiej sytuacji warto przemyśleć zmianę pracy.

- Osobiście zmieniłbym również pracę wtedy, gdyby nie dawała mi satysfakcji i nie pozwalała na dalszy rozwój. Moim zdaniem brak zadowolenia z wykonywanych obowiązków, które powinno w większym lub mniejszym stopniu towarzyszyć naszej pracy stanowi ważny powód, dla którego warto rozważyć możliwość odejścia z pracy. Nasze życie zawodowe to w końcu ważna część codziennego życia, dlatego powinniśmy szukać takiej pracy, która sprawa nam przyjemność i daje satysfakcję.

- Do zmiany pracy dochodzi również często, dlatego, że cele zawodowe pracowników rozmijają się z celami i oczekiwaniami firmy. Nie każdy chce pracować i wykonywać polecenia kierownika wbrew sobie i swoim planom zawodowym. Uważam, że tak powinniśmy kierować swoją karierą zawodową, aby nie wypalić się po kilku latach. W tym przypadku istotna jest satysfakcja z pracy i świadomość, że robię to, co lubię i w sposób, który jest zgodny z moimi wartościami i poglądami.

- Warto także pamiętać, żeby nie dać się złapać w sidła rutyny. Oczywiście dla wielu osób praca, która jest przewidywalna i ciągle taka sama, daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, ale jest mnóstwo osób, dla które taki typ pracy jest zwyczajnie nudny. Należy zastanowić się nad zmianą zatrudnienia, jeżeli dopada nas znudzenie i rutyna.

- Wreszcie ważnym, jeżeli nie najważniejszym czynnikiem skłaniającym do zmiany pracy jest oczywiście poziom zarobków. Jeżeli uważamy, że zarabiamy zbyt mało i możemy znaleźć lepiej płatna pracę powinniśmy zacząć przeglądać oferty pracy. Wynagrodzenie jest podstawowym czynnikiem, który decyduje, czy chcemy przyjąć daną propozycje pracy, dlatego kiedy otrzymujemy niesatysfakcjonującą pensję i brakuje nam nowych wyzwań oraz możliwości rozwoju poszukajmy sobie nowej pracy.

- Na koniec mam tylko mała radę, żeby pamiętać, że zbyt częsta zmiana pracy nie jest dobrze oceniana przez pracodawców. Zmieniajmy pracę, jeżeli jest taka potrzeba, ale zawsze z głową, żeby przyszły pracodawca nie pomyślał np: że jesteśmy konfliktowi lub nie potrafimy współpracować z innymi i dlatego nigdzie nie możemy zagrzać miejsca na dłużej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE