Reklama

Jakie kleje do laminowania wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Jakie kleje do laminowania wybrać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Przemysł drzewny i meblarski wymaga trwałych spoiw. Dlatego producenci przygotowali rozmaite rozwiązania? Które z nich są najtrwalsze, a które najbardziej uniwersalne?

Klej polioctanowy – uniwersalnie w każdym domu

Zapewne każdy z nas ma w domu biały klej o charakterystycznym zapachu. To klej polioctanowy – jedno z najbardziej uniwersalnych spoiw w dzisiejszym świecie. Możemy śmiało stosować go do drewna twardego, miękkiego, klejonego czy materiałów drewnopochodnych. Klej polioctanowy skutecznie złączy też drewno z innymi materiałami. Spoiwo, w zależności od rodzaje, schnie od kilku minut do nawet jednej doby. W trakcie aplikacji uważajmy też, by przypadkowo nie pobrudzić innych miejsc. Jeśli tak się stanie, od razu wyczyśćmy to miejsca. Klej po zaschnięciu jest bowiem trudny do usunięcia.

Kiedy stosujemy klej poliuretanowy

Nie każdą rzecz możemy jednak skleić za pomocą kleju uniwersalnego Extracoll. Do większych powierzchni przydadzą nam się kleje specjalistyczne. Jeśli chcemy montować drewniane schody, zastosujmy klej poliuretanowy. To silne i trwałe spoiwo, które skutecznie przytwierdzi drewno do podłoża. Jego minusem jest jednak duża agresywność, która nie pozwala stosować go na niedużych elementach. Nie nakładajmy go też w miejscach, gdzie będzie narażony na działanie promieni słonecznych. Osłabiają one bowiem jego spoinę, co może doprowadzić do jej całkowitego rozpadu i odklejenia się drewna.

Kleje do laminowania na bazie żywic

Najbardziej wytrzymałymi klejami są te na bazie żywic alifatycznych. Są tak mocne, że wystarczy cienka warstwa, by uzyskać trwałą spoinę. Dlatego tak chętnie stosuje się je w przemyśle drzewnym i meblarskim. Kleje do laminowania czy tapicerowania występują w różnych wariantach, dzięki czemu mogą być stosowane w zależności od potrzeb fabryki. Do maszynowego nakładania spoiw warto wykorzystać wersje termotopliwe. Tego typu klej najpierw jest podgrzewany do wysokiej temperatury, która prowadzi do jego topnienia, a następnie jest rozprowadzany po danej powierzchni. Kleje do laminowania termotopliwe gwarantują nie tylko czystość miejsca pracy, ale także szybszy proces produkcji oraz dłuższą żywotność maszyn. Sprawdź w tym miejscu więcej informacji na temat tego rodzaju klejów. Innym rodzajem będą kleje dyspersyjne w klasie D2, D3 i D4. Są to spoiwa na bazie wody, które składają się z polichlorku winylu oraz polioctanu winylu. Kleje na bazie żywic alifatycznych zazwyczaj nakłada się metodą natryskową. Ciekawym rozwiązaniem są także kleje w sprayu, które również sprawdzą się podczas laminowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE