reklama

Jak przygotować się do maratonu?

Opublikowano:
Autor:

Jak przygotować się do maratonu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneBiegi długodystansowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jednak przygotowanie do maratonu wymaga wiele tygodni, a nawet miesięcy ćwiczeń oraz treningów. Przed startem w maratonie warto przygotować organizm na wzmożony wysiłek. Tu oczywiście liczy się wzmocnienie mięśni nóg i trening wytrzymałościowy. Maratończycy siłują się ze samym sobą. To doskonałe ćwiczenie nie tylko na kondycję, lecz i na siłę charakteru. Aby przebiec od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów potrzebne jest zdrowe zaplecze. W tym przypadku chodzi o odpowiednio dobraną dietę.

Przygotowanie do maratonu krok po kroku


Przed startem w maratonie warto wykonać podstawowe badania lekarskie. Długi bieg jest testem dla wydolności całego organizmu. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Zbada serce, zmierzy tętno i zleci wykonanie podstawowych wyników krwi. Jeśli wyniki będą w normie, można zacząć przygotowania do maratonu. Na początek zalecane są krótsze biegi po najbliższej okolicy, po pobliskim parku, np. z psem. Dodatkowo warto ćwiczyć rozciąganie mięśni. Dobrym dodatkiem do treningu jest wizyta na siłowni lub na popularnych siłowniach zewnętrznych, które można znaleźć praktycznie w każdym parku.

Dieta maratończyka-co warto o niej wiedzieć?


Przed samym maratonem zalecane jest spożycie lekkiego posiłku. W związku z tym, że bieg powoduje zwiększone spalanie kalorii, należy zadbać o zbilansowany posiłek. Idealny zestaw dla maratończyka to np. dieta pudełkowa. Można ją zamówić z dostawą do domu lub w dowolne, wskazane miejsce. Zaletą, którą posiada catering Mielec jest oczywiście idealny dobór składników odżywczych. Diety różnią się między sobą. Bieganie na długim dystansie powoduje naturalne zmęczenie organizmu. W czasie biegu nie jest wskazane jedzenie ciężkostrawnych potraw. Obciążają bowiem organizm, który zużywa energię na trawienie, zamiast na bieg. Aby dobrze zaprezentować się na maratonie trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, węglowodany działają na krótko. Po chwilowym skoku energii następuje szybsze zmęczenie. Lepszym rozwiązaniem jest dostarczenie organizmowi wartości odżywczych, które przez dłuższy czas będą służyć jako paliwo energetyczne. Dlatego dieta pudełkowa dla biegaczy i sportowców różni się zasadniczo od codziennego jadłospisu. Jest lekka i odżywcza. Pomaga przetrwać trening, a następnie wyrównuje poziom witamin i minerałów.

Jaka dieta pudełkowa polecana jest biegaczom?


Dobry catering dietetyczny spełnia podwójną rolę. Z jednej strony dostarcza najważniejszych substancji odżywczych, a z drugiej ułatwia trening przed maratonem. Dieta pudełkowa to idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób. Można indywidualnie dostosować jadłospis do swoich potrzeb energetycznych oraz trybu życia. Co ważniejsze, w diecie pudełkowej jest możliwość modyfikacji składników, by spełniała indywidualne wymagania. Są warianty dla osób, które chcą jednocześnie schudnąć lub poprawić budowę mięśni. Samodzielne skomponowanie diety jest czasochłonne, a catering dietetyczny to pewność, że w posiłkach znajdą się wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE