Jak podnieść ciśnienie?

Opublikowano:
Autor:

Jak podnieść ciśnienie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Permanentny stres, który jest wynikiem wielu procesów cywilizacyjnych, jest przyczyną wielu chorób. Jedną z nich jest niskie dolne ciśnienie zwane hipotonią. Jakie są objawy? Jak podnieść ciśnienie?

Niskie ciśnienie dolne

Hipotonia jest zdecydowanie rzadszą przypadłością niż nadciśnienie tętnicze. Niemniej jednak, jest ona równie niebezpieczna. Powoduje szereg dolegliwości, które zazwyczaj ujawniają się po dłuższym czasie. Przez większą część trwania objawy zewnętrzne są niezauważalne. Wykrycie choroby jest konsekwencją standardowego badania ciśnienie skurczowego i rozkurczowego. O niskim ciśnieniu mówimy gdy jest ono mniejsze niż kolejno 100 i 60 mmHg. Aby otrzymać wiarygodne pomiary, warto ciśnienie mierzyć regularnie przez parę dni. Bowiem,  na wyniki wpływa wiele czynników, takich jak: wiek, płeć, stan zdrowia, aktywność fizyczna, a nawet ciśnienie atmosferyczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w trafny i rzetelny sprzęt, aby w miarę możliwości uniknąć jakichkolwiek pomyłek. Długotrwałe niskie dolne ciśnienie jest stanowi początek anemii, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, a nawet padaczki. Do najbardziej znanych objawów należą: 

- osłabienie organizmu,

- spadek samopoczucia,

- mdłości,

- omdlenia,

- bladość skóry,

- bóle głowy,

- problemy z pamięcią i koncentracją,

- zimne stopy i dłonie. 

Przyczyny hipotonii

Jednym z najczęstszych przyczyn są uwarunkowania genetyczne. Liczba genów oraz ich rozmieszczenie na łańcuchu DNA jest obecnie nie możliwa do zbadania. Jednak można zaobserwować dziedziczoną od przodków tendencję do niskiego ciśnienia. Obciążenie genetyczne, chociaż najbardziej popularne, nie stanowi jedynego podłoża problemu. Ogromny wpływ na wartość ciśnienia ma prowadzony tryb życia. Niskie ciśnienie może być wywołane małą ilością płynów dostarczanych do organizmu, zwłaszcza w okresie letnim. Spożywanie małej ilości wody, połączone z aktywnością fizyczną, również powodują spadek ciśnienia. Istnieje wiele przyczyn medycznych. Leki nasenne oraz antydepresanty wywołują skutek uboczny, jakim jest hipotonia. Podobne konsekwencje dotkną osoby, które cierpią na arytmię serca, choroby infekcyjne mięśnia sercowego i kardiomiopatie. 

Jak podnieść ciśnienie?

Znając objawy oraz przyczyny niskiego ciśnienia, pozostaje jedno pytanie: jak podnieść ciśnienie? Należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Podstawę nowej diety powinno stanowić wypicie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, do której można dodać jeszcze sok z jagody kamczackiej. Jednym ze sposobów, które ma działanie krótkotrwałe, jest kawa. Kofeina w niej zawarta skutecznie podniesie ciśnienie. Należy jednak pamiętać, że wzrost samopoczucie będzie trwał maksymalnie do trzech godzin. Zamiennikiem kawy mogą być napoje energetyczne, coca-cola bądź też inne napoje zawierające w sobie kofeinę.

Kolejnym szybkim wyjściem będzie zimny prysznic, działa on pobudzająco na organizm. Efekt będzie widoczny również po przemiennym stosowaniu zimnej i ciepłej wody. Zmiana trybu życia wiąże się nie tylko ze zmianą diety, ale także ze zwiększeniem aktywności fizycznej. Wprowadzenie do codziennej rutyny, ćwiczeń wpłynie na poprawę kondycji oraz ustabilizuje pracę serca. Ciśnienie krwi podnoszą również papierosy oraz alkohol. Są te metody niezalecane przez lekarzy, bowiem wpływają one niekorzystnie na inne organy. Długotrwałe niskie dolne ciśnienie powinno być skonsultowane przez lekarza, zwłaszcza jeśli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wizyta u doktora może pomóc wskazać ewentualne przyczyny utrzymującego się stanu. Specjalista może również przepisać odpowiednie leki, które przyczynią się do poprawy samopoczucia. 

Niskie ciśnienie, mimo, że nie jest aż tak popularne jak nadciśnienie, stanowi ogromny problem współczesnego społeczeństwa. Istnieje jednak wiele domowych i naturalnych sposób na jego podniesienie. Wprowadzenie ich do codziennej diety pozwoli zniwelować nieprzyjemne skutki uboczne. Gdyby i one zawiodły, należy zwrócić się o poradę do specjalisty. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE