reklama

Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Opublikowano:
Autor:

 Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowanePromocje bankowe dotyczące kart kredytowych należą do najkorzystniejszych, ponieważ banki w dłuższej perspektywie czasowej odnoszą największe korzyści z tego właśnie produktu.

Często pojawiają się oferty zachęcające klientów do założenia karty kredytowej z bonusem pieniężnym nawet do 400 złotych, procentowym zwrotem z dokonywanych zakupów lub innymi bonusami. Warto skorzystać z takiej promocji, pod warunkiem, że używa się karty kredytowej świadomie. Korzystając z niej rozsądnie, odniesiemy same korzyści. Niestety nadal wielu polaków nie potrafi używać tego narzędzia, przez co tracą sporo pieniędzy, a niekiedy nawet wpadają w pętlę zadłużenia. Sprawdź, jak wykorzystując okres bezodsetkowy, zyskać na karcie kredytowej.

Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Kluczem do efektywnego i bezpiecznego użytkowania takiej karty jest spłacenie całości zadłużenia w określonym przez bank terminie. Dzięki temu nie zapłacimy ani grosza odsetek, a zyskujemy nawet miedzy 50 a 60 dni darmowego kredytu. W wielu różnych miejscach kartę kredytową możemy założyć całkowicie przez internet. Oto wybrane karty kredytowe top 5 wg portalu Banki24.

Klienci posiadający kartę kredytową często nie rozumieją dokładnie idei okresu bezodsetkowego lub nie potrafią go poprawnie obliczyć. Aby to zrobić, musimy wiedzieć, którego dnia rozpoczyna się i kończy miesięczny okres rozliczeniowy naszej karty. Sprawdzimy to, logując się do bankowości elektronicznej w zakładce naszej karty. Przykładowo, jeżeli okres rozliczeniowy karty rozpoczyna się 10 dnia miesiąca, to będzie się kończył 9 następnego miesiąca. Od dnia jego zakończenia, w zależności od banku, mamy między 20 a 30 dni na spłatę zadłużenia. Jeśli zmieścimy się w tym terminie, to nie zostaną nam naliczone żadne odsetki. Z kolei, jeśli nie oddamy całej kwoty, to od pozostałej sumy zadłużenia bank naliczy odsetki (z reguły około 10%).

W praktyce więc dokonując płatności kartą kredytową na początku naszego okresu rozliczeniowego, pieniądze musimy oddać dopiero za 50-60 dni (30 dni trwania okresu rozliczeniowego plus 20-30 dni na spłatę zadłużenia). Oczywiście logicznie im później w trakcie trwania okresu rozliczeniowego dokonamy zakupów, tym krótszy okres bezodsetkowy.

Jak spłacić kartę kredytową?

Logując się do bankowości internetowej, wybieramy zakładkę naszej karty kredytowej. Jest do niej przypisany specjalny numer rachunku kartowego tak zwany rachunek techniczny, który służy wyłącznie do spłaty zadłużenia. Przelewany na niego całą lub część kwoty, którą wykorzystaliśmy z przyznanego nam limitu na karcie.

Oczywiście najkorzystniej jest oddać całą wydaną kwotę, aby uniknąć naliczenia odsetek. Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, mamy do wyboru opcję spłaty kwoty minimalnej oraz dowolnej.

Decydując się na regulację jedynie części zadłużenia, pamiętajmy, że od pozostałej kwoty zostaną nam naliczone odsetki od dnia wykonanej kartą transakcji. Niestety, jeśli doprowadzimy do takiej sytuacji, nie wyjdziemy na tym dobrze. Postarajmy się więc unikać takiego rozwiązania.

Rozsądnie korzystając z karty, możemy jednak sporo zyskać. Dotyczy to sytuacji, gdy przykładowo lokujemy środki na lokacie lub koncie oszczędnościowym. W okresie rozliczeniowym kart aktywnie z niej korzystamy regulując bieżące płatności, a w tym czasie pomnażamy nasze środki na oprocentowanym koncie lub lokacie. Następnie ze zdeponowanych środków dokonujemy spłaty przez granicznym terminem okresu bezodsetkowego. W ten sposób nie ponosimy żadnych kosztów, a zyskujemy, tyle ile urośnie na koncie oszczędnościowym. Zysk z takich transakcji jest szczególnie wyraźnie widoczny w przypadku operacji dokonywanych na wysokich kwotach.

Mądre korzystanie z karty kredytowej przyniesie nam same korzyścipowiedział w rozmowie z nami, Michał Pakuła, przedstawiciel serwisu internetowego Banki24. Od bonusów za jej założenie poczynając, przez możliwość dokonywania elastycznych zakupów i łatwiejsze dysponowanie pieniędzmi, po wykorzystywanie promocji oprocentowania na lokatach i kontach oszczędnościowych. Pamiętajmy jednak, aby cały czas trzymać rękę na pulsie, pilnować terminów spłaty i nie dać się ponieść pokusie nieprzemyślanych zakupów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE