Reklama

Jak dbać o ogród jesienią? 4 praktyczne porady, które musisz znać

Opublikowano:
Autor:

Jak dbać o ogród jesienią? 4 praktyczne porady, które musisz znać - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Każdy ogrodnik wie, że jesień to bardzo pracowity czas. Musisz wykonać wiele pielęgnacyjnych prac, aby przygotować ogród na zimę. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje krzewy i rośliny, Twój wysiłek zaprocentuje na wiosnę. Co prawda, wiele roślin dobrze znosi ujemne temperatury, jednak gatunki sprowadzone z egzotycznych krajów wymagają specjalnego traktowania. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed pierwszymi mrozami.

Regularnie wygrabiaj liście

Już pod koniec lata sezon na zgrabianie liście rusza pełną parą. Aby utrzymać ogród w pełnym porządku systematycznie wygrabiaj i usuwaj opadłe z drzew i krzewów liście pozostawione na trawniku i ścieżkach. Nie tylko unikniesz nieprzyjemnych upadków, ale też zyskasz gwarancję pięknej murawy na wiosnę. Pamiętaj, że zaniedbanie tej czynności może stanowić przyczynę chorób i nieodwracalnie pogorszyć wygląd trawnika. Nie mniej istotne jest też regularne koszenie trawy. Celująco zda tutaj egzamin wysokiej jakości kosiarka spalinowa.

Usuń resztki roślin

Przed pierwszymi mrozami koniecznie pozbądź się liści, pędów i przekwitłych kwiatów. Szczególne zagrożenie dla Twojego ogrodu stanowią te rośliny, które były porażone chorobami grzybowymi lub mogą w nich zimować szkodniki. Natomiast te rośliny, które były zdrowe, możesz przeznaczyć na kompost. Bulinom przytnij naziemną część, a jednoroczne kwiaty usuń z korzeniami. Uschnięte pędy z nasionami pozostaw w ogrodzie. Będą one stanowiły znakomite pożywienie na wygłodniałych zimną ptaków.

Posadź drzewa i rośliny

Jesienią koniecznie posadź w swoim ogrodzie rośliny cebulowe, które kwitną wiosną. Cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szachownic, czy krokusów, aby zakwitnąć wiosną, muszą przezimować w gruncie. Posadź też nowe krzewy i drzewa, również te owocowe. Jesień to idealny czas na sadzenie roślin z tzw. gołymi korzeniami. Przestrzegaj też kalendarza biodynamicznego, w którym podane są miesiące, dni, a nawet godziny najkorzystniejsze do sadzenia roślin. Gdy temepratura spadnie poniżej -5 st.C, owiń krzewy, pnącza i drzewa słomianymi lub trzcinowymi matami. Materiały te pozwolą ocieplić rośliny i jednocześnie zapewnić im swobodny przepływ powietrza.

Chroń staw

Jeśli masz w swoim staw, koniecznie zapewnij mu ochronę podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Pierwsza rzecz, to nakrycie stawu siatką, która pozwoli zapobiec zanieczyszczeniu wody przez spadające liście. Upewnij się, że pływające w nim ryby mają dostęp do powietrza. W tym celu pomocna będzie specjalna pompa wodna, dzięki której woda w stawie nie zamarznie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE