Reklama

Ile z wypłaty może zabrać komornik?

Opublikowano:
Autor:

Ile z wypłaty może zabrać komornik? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Informacja o zajęciu komorniczym wynagrodzenia to bez wątpienia stresująca wiadomość. Posiadamy jednak błędny obraz komorników, który wynika z dezinformacji i mitów związanych z pracą (i uprawnieniami) tej konkretnej grupy specjalistów. Ile może zabrać komornik z wypłaty i czy jest się czego obawiać? Są to najczęściej pojawiające się pytania. Zapraszamy do materiału, w którym przygotowaliśmy odpowiedzi. 

Podstawa prawna i podstawowe informacje

Najważniejsze informacje dot. zajęcia komorniczego wynagrodzenia dłużnika zostały zawarte w art. 881. KPC. Treść artykułu brzmi w następujący sposób:

“Zajęcie przez komornika wynagrodzenia za pracę

§ 1. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.

§ 2. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

§ 3. Komornik wzywa pracodawcę, aby w granicach określonych w paragrafie drugim nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz:

  1. przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
  2. przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych. Komornik poucza zarazem pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania.

§ 4. Stosownie do okoliczności komornik może wezwać pracodawcę do przekazywania mu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio.”

Ile komornik może zabrać z wypłaty?

To, ile komornik może zająć z wypłaty, zależy od rodzaju zatrudnienia. Jeśli posiadasz umowę o pracę, nie musisz obawiać się, że Twoja wypłata zostanie w całości odebrana na poczet spłaty długów. Gdy chodzi o umowy cywilno-prawne (np. umowy zlecenie lub o dzieło), sytuacja zaczyna się komplikować. Jeżeli interesuje Cię, co zrobić w przypadku gdy komornik zajmie Twoją pensję, przeczytaj ten artykuł: https://finanse.wp.pl/co-zrobic-gdy-komornik-zajmie-pensje-odpowiada-ekspert-rafal-wojtyna-6435711895390337a.

Umowa o pracę

Zgodnie z ww. podstawą prawną, komornik nie może egzekwować należności, jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie przekracza ustalonej kwoty minimalnej. Wyjątkiem są sprawy alimentacyjne. W trosce o dobro dziecka, komornik w dalszym ciągu może zająć 60% pensji, pozostawiając dłużnikowi (według obecnej płacy minimalnej o wysokości 2250 złotych brutto) 900 złotych brutto. 

Dla pensji wyższych od minimalnej obowiązuje jednak górny limit zajęcia. Komornik może zainkasować:

  • 60% w przypadku długów alimentacyjnych,
  • 50% w przypadku pozostałych długów.
Umowa cywilno-prawna

Jeśli dłużnik posiada umowę cywilno-prawną, komornik ma prawo wyegzekwować 100% wynagrodzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy:

  • żądać ograniczenia egzekucji poprzez złożenie wniosku;
  • złożyć skargę na czynności komornika – w razie odmowy ograniczenia egzekucji.
Pracownik zatrudniony na umowę cywilno-prawną może oczekiwać od komornika ograniczenia egzekucji, powołując się na art. 833 §  2 KPC. Co powinno znaleźć się we wniosku? Dokumenty i informacje udowadniające, że: 

  • wynagrodzenie z umowy cywilno-prawnej jest świadczeniem regularnym (warto w załączniku zamieścić kopię umowy);
  • celem otrzymywanego wynagrodzenia jest zapewnienie godnych warunków do życia (np. stanowi jedyne lub główne źródło dochodu).
Jak zabezpieczyć swoje wynagrodzenie przed komornikiem?

Komornicy kontaktują się bezpośrednio z pracodawcą. Jest on zatem zobowiązany udzielić im informacji zgodnych ze stanem faktycznym. Nie można oczekiwać od szefa, że zacznie wypłacać wynagrodzenie w gotówce lub zatuszuje rzeczywistą kwotę wynagrodzenia. Świadczyć może o tym art. 882. KPC. Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika. 

Co grozi za próbę oszustwa lub zatajenia majątku i wynagrodzenia? Informacje na ten temat znajdziesz w art. 300. KK. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE