Podstawa prawna i podstawowe informacje
Najważniejsze informacje dot. zajęcia komorniczego wynagrodzenia dłużnika zostały zawarte w art. 881. KPC. Treść artykułu brzmi w następujący sposób:
“Zajęcie przez komornika wynagrodzenia za pracę
§ 1. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.
§ 2. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
§ 3. Komornik wzywa pracodawcę, aby w granicach określonych w paragrafie drugim nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz:
- przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
- przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych. Komornik poucza zarazem pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania.
§ 4. Stosownie do okoliczności komornik może wezwać pracodawcę do przekazywania mu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio.”
Ile komornik może zabrać z wypłaty?
To, ile komornik może zająć z wypłaty, zależy od rodzaju zatrudnienia. Jeśli posiadasz umowę o pracę, nie musisz obawiać się, że Twoja wypłata zostanie w całości odebrana na poczet spłaty długów. Gdy chodzi o umowy cywilno-prawne (np. umowy zlecenie lub o dzieło), sytuacja zaczyna się komplikować. Jeżeli interesuje Cię, co zrobić w przypadku gdy komornik zajmie Twoją pensję, przeczytaj ten artykuł: https://finanse.wp.pl/co-zrobic-gdy-komornik-zajmie-pensje-odpowiada-ekspert-rafal-wojtyna-6435711895390337a.
Umowa o pracę
Zgodnie z ww. podstawą prawną, komornik nie może egzekwować należności, jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie przekracza ustalonej kwoty minimalnej. Wyjątkiem są sprawy alimentacyjne. W trosce o dobro dziecka, komornik w dalszym ciągu może zająć 60% pensji, pozostawiając dłużnikowi (według obecnej płacy minimalnej o wysokości 2250 złotych brutto) 900 złotych brutto.
Dla pensji wyższych od minimalnej obowiązuje jednak górny limit zajęcia. Komornik może zainkasować:
- 60% w przypadku długów alimentacyjnych,
- 50% w przypadku pozostałych długów.
Jeśli dłużnik posiada umowę cywilno-prawną, komornik ma prawo wyegzekwować 100% wynagrodzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy:
- żądać ograniczenia egzekucji poprzez złożenie wniosku;
- złożyć skargę na czynności komornika – w razie odmowy ograniczenia egzekucji.
- wynagrodzenie z umowy cywilno-prawnej jest świadczeniem regularnym (warto w załączniku zamieścić kopię umowy);
- celem otrzymywanego wynagrodzenia jest zapewnienie godnych warunków do życia (np. stanowi jedyne lub główne źródło dochodu).
Komornicy kontaktują się bezpośrednio z pracodawcą. Jest on zatem zobowiązany udzielić im informacji zgodnych ze stanem faktycznym. Nie można oczekiwać od szefa, że zacznie wypłacać wynagrodzenie w gotówce lub zatuszuje rzeczywistą kwotę wynagrodzenia. Świadczyć może o tym art. 882. KPC. Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika.
Co grozi za próbę oszustwa lub zatajenia majątku i wynagrodzenia? Informacje na ten temat znajdziesz w art. 300. KK. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela.