Czy ubezpieczenie NNW ucznia jest obowiązkowe?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy ubezpieczenie NNW ucznia jest obowiązkowe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ubezpieczenie dziecka to ostatnio bardzo popularny temat. Wynika to z faktu, że wrzesień jest miesiącem wydatków. Rodzice starają się więc kontrolować budżet. Zastanawiają się, czy polisa NNW jest obowiązkowa i czy muszą korzystać ze szkolnej oferty. Przeczytaj, co na ten temat mówią zaproszeni specjaliści.

Ubezpieczenie dziecka – czy jest konieczne?

Od początku września nauczyciele zachęcają do zakupu szkolnej polisy. Często, rodzice myślą, że nie mogą w takim przypadku odmówić. Obawiają się, że wiązałoby się to z konsekwencjami. Jednak, czy zakazanie nieubezpieczonemu dziecku udziału np. w zajęciach dodatkowych jest zgodne z prawem? Oczywiście, że nie! Jak podkreślają specjaliści z firmy Rydzowski Ubezpieczenia, rezygnacja z grupowego ubezpieczenia nie niesie za sobą żadnych, negatywnych skutków. Szkoła nie może żądać od rodziców zawarcia wybranej przez placówkę umowy NWW. Według prawa, ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. W praktyce oznacza to, że ochrona dziecka jest dobrowolnym wyborem jego opiekunów. Zatem mogą oni całkowicie zrezygnować z polisy lub skorzystać z oferty ulubionej agencji ubezpieczeniowej.


 

Stanowisko organów prawnych wobec ubezpieczenia NNW

Oczywiście, kwestię ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży regulują przepisy prawne. Jedną z najważniejszych podstaw jest ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Dokument jednoznacznie wskazuje, że wykupienie polisy szkolnej nie jest obowiązkowe. Potwierdzają to także inne, ważne źródła. Są to między innymi:

  • stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki – MEN podkreśliło,  że podpisanie umowy jest dobrowolne. „Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju".
  • komunikat w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej – został on wydany  przez Komisję Nadzoru Finansowego 13 lipca 2007 roku. Obszerny tekst zyskał ogromny medialny rozgłos. Zwrócono w nim bowiem uwagę na relację między branżą ubezpieczeń a pracownikami placówek edukacyjnych. 


Gdzie można zawrzeć ubezpieczenie NNW ucznia?

Nie ulega więc wątpliwości, że zakup polisy dla ucznia jest dobrowolny. Każdy rodzic ma też możliwość samodzielnego ubezpieczenia pociechy. Oznacza to, że opiekunowie, którzy chcą zapewnić ochronę dziecku, nie muszą korzystać z grupowych ofert. Tym bardziej, że placówki edukacyjne proponują bardzo ogólne pakiety. Dodatkowo, wielu rodziców narzeka wówczas na brak konkretnego przedstawienia warunków polisy. Dobrym pomysłem jest więc samodzielne poszukanie najlepszej opcji i wybór najbardziej dopasowanej do potrzeb dziecka. Oferty poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych można porównać, wpisując w przeglądarce frazę: ranking ubezpieczeń szkolnych. Kalkulator NNW ucznia znajduje się między innymi na stronie internetowej multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Korzystając z niego, można szybko i łatwo wywnioskować jakie ubezpieczenie dla ucznia jest najlepsze. Wówczas można uwzględnić zarówno możliwości finansowe jak i zakres ochrony.

 

Czy trzeba potwierdzać indywidualne ubezpieczenie NNW?

Najczęściej, na indywidualne ubezpieczenie NNW dziecka decydują się najbardziej świadomi rodzice. Zrezygnowanie z grupowej opcji nie powinno wiązać się z żadnymi problemami. Niemniej, nauczyciele często dopytują, gdzie i czy w ogóle uczeń jest ubezpieczony. Niektóre szkoły próbują nawet wymóc pisemne oświadczenia, związane z tą kwestią. Oczywiście, praktyka taka jest niezgodna z prawem. Potwierdzają to słowa Kuratora Oświaty:

żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką.

Specjaliści z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia polecają jednak zadbać o relacje między rodzicami a nauczycielami. Pomóc może w tym dostarczenie certyfikatu ubezpieczenia dziecka. Otrzymuje go każdy klient kupujący tam polisę NNW dla dziecka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE