Zielona energie – ubezpieczenie
Ubezpieczenie OZE nie jest obowiązkowe. Mimo to, coraz więcej osób wybiera taką formę ochrony. Co jest więc fenomenem tej polisy? Przede wszystkim, właściciele pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy instalacji solarnych są coraz bardziej świadomi ryzyka, jakie występuje każdego dnia. Wystarczy chwila, by instalacja o wartości kilkunastu tysięcy złotych została zniszczona. A nieszczęśliwych zdarzeń niestety nie da się przewidzieć. Co więcej, często przed takimi nie da się ustrzec. Przede wszystkim tyczy się to burz z piorunami, gradu czy niekorzystnych warunków. Z tego właśnie względu, ubezpieczenie OZE jest coraz popularniejsze.
Jak działa ubezpieczenie OZE?
Osoby, które nie posiadają polisy, w chwili uszkodzenia instalacji OZE są podwójnie stratne. Nie tylko samodzielnie muszą naprawić lub wymienić ekologiczne instalacje. Konieczne jest także korzystanie z tradycyjnego prądu i opłaty za niego. Zupełnie inaczej wygląda to, instalacja OZE jest objęta ochroną. Jak działa ubezpieczenie OZE? Wyjaśnił to pokrótce jeden ze specjalistów z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.
Jeśli instalacja OZE jest ubezpieczona, to w razie szkody, właściciel może otrzymać świadczenie finansowe. Rekompensata pozwala więc na naprawę lub zakup nowych elementów instalacji OZE. Oczywiście, ochrona działa, gdy wszystkie warunki OWU są spełnione. Dla przykładu wykluczeniem w drodze do odszkodowania może być ignorowanie zaleceń producenta.
Ile kosztuje ubezpieczenie OZE?
Wyjaśniliśmy już jak działa ubezpieczenie pomp ciepła, paneli solarnych i fotowoltaicznych. Pojawia się jednak inne, kluczowe pytanie. Ile kosztuje ubezpieczenie OZE? Okazuje się, że cena tek ochrony nie jest wysoka. Orientacyjnie - najtańsze polisy dedykowane dla OZE to tylko 9zł/msc. Oczywiście, by poznać dokładną cenę, warto skonsultować się ze specjalistą z #Rydzowski Team. Koszt polisy uzależniony jest bowiem od:
- wielkości instalacji,
- mocy urządzenia,
- miejsca montażu instalacji OZE,
- zakresu ochrony,
- indywidualnej oceny ryzyka.
Ubezpieczenie OZE a ubezpieczenie domu
Warto mieć też świadomość, że właściciele instalacji OZE mają dwie opcje. By zapewnić ochronę dla zielonej energii mogą kupić polisę na dom lub oddzielne ubezpieczenie fotowoltaiki. Czym różnią się oba warianty i który wybrać? To również wyjaśnił specjalista z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.
W ubezpieczeniu domu ochroną objęte są także elementy stałe nieruchomości. Jeśli więc panele fotowoltaiczne czy solarne zainstalowane są na dachu – również są chronione. Zazwyczaj w zakres takiego ubezpieczenia wchodzą podstawowe ryzyka. Takie jak np. nieszczęśliwe zdarzenia w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zdecydowane szerszy zakres ochrony gwarantuje oddzielne ubezpieczenie paneli solarnych, fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Wtedy, odszkodowanie można otrzymać w większej ilości przypadków. Na przykład, gdy pompa ciepła ulegnie awarii, ktoś ukradnie jej część lub gdy wystąpi przerwa w dostawie energii.
Ubezpieczenie OZE – czy warto?
Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie dedykowane dla OZE? To bardzo rozsądna decyzja. Do najważniejszych korzyści takiego wyboru można zaliczyć:
- szeroki zakres ochrony instalacji OZE,
- gwarancję wypłaty rekompensaty w razie awarii instalacji OZE,
- poczucie spokoju i bezpieczeństwa finansowego.
Gdzie ubezpieczyć instalację OZE?
Podsumowując, ubezpieczenie OZE ma wiele zalet. Jednak, zakup polisy powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim, warto porównać oferty różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Najlepiej więc skontaktować się z doradcą z multiagencji ubezpieczeniowej, który pomoże w wyborze najkorzystniejszej opcji. Merytorycznym i indywidualnym podejściem do klienta wyróżnia się zespół Rydzowski Team. Co ciekawe, z usług firmy można skorzystać zarówno stacjonarnie jak i online. Jak otrzymać ofertę ubezpieczenia OZE bez wychodzenia z domu?
Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy. Doradca skontaktuje się o preferowanej przez klienta porze. Po uzyskaniu podstawowych danych na temat instalacji OZE, specjalista przygotuje oferty. Klient może wybrać i zaakceptować najkorzystniejszą. Co ważne, ubezpieczenie można opłacić online, a potwierdzenie otrzymać na maila.