Czy sprzedaż powypadkowego samochodu jest legalna?
Zwykle kiedy dojdzie do wypadku, podczas którego auto doświadczy bardzo poważnych uszkodzeń, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, ale pomniejszone o wartość wraku. To oznacza, że by odzyskać brakującą kwotę, kierowca musi sam, we własnym zakresie, pozbyć się zniszczonego samochodu.
Przepisy nie zabraniają sprzedaży aut po wypadkach drogowych, nawet gdy są one bardzo mocno zniszczone czy wręcz niezdatne do dalszej jazdy. Nie jest to proste, bo większość klientów na rynku wtórnym szuka raczej samochodów nadających się do dalszej eksploatacji, ale są też osoby zainteresowane tanim pojazdem do naprawy albo by pozyskać z niego części. Jest jeszcze możliwość oddania samochodu do skupu, na przykład do https://kupimyauto.com/. Sprzedaż do skupu jest znacznie szybsza niż szukanie nabywcy przez ogłoszenie, a jeśli chodzi o cenę, to nierzadko można uzyskać kwotę prawie taką samą jak przy transakcji z indywidualnym, prywatnym nabywcą.
Czy można sprzedawać części?
Kolizje są różne i czasami da się takie powypadkowe auto przywrócić do stanu używalności, a czasami to kompletnie nieopłacalne przedsięwzięcie. Wciąż jednak zostają części, które można legalnie wymontować i sprzedać dalej, ale jest tu pewien haczyk – wrak po demontażu części musi trafić do utylizacji.
Niekompletnego, zniszczonego samochodu nie wolno tak po prostu porzucić. W dokumentach kierowca wciąż jest właścicielem takiego pojazdu i musi opłacać składkę OC, a z tego obowiązku zwalnia go dopiero sprzedaż auta lub jego wyrejestrowanie. Do wyrejestrowania jest potrzebne zaświadczenie z licencjonowanej stacji demontażu, ale gdy auto jest mocno zdekompletowane, może się okazać, że za utylizację wraku trzeba sporo dopłacić, przez co sprzedaż używanych części nie wydaje się już tak bardzo opłacalna.
Prostszą opcją jest oferta na przykład www.kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/. Oddając samochód do skupu otrzymuje się nawet więcej pieniędzy niż za poszczególne części i nie trzeba się już martwić o prawidłową utylizację wraku – w momencie podpisania umowy to skup przejmuje na siebie obowiązek zezłomowania rozebranego samochodu.