Reklama

Czy można spłacić kredyt wcześniej?

Opublikowano:
Autor:

Czy można spłacić kredyt wcześniej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Zaciągając zobowiązanie w banku bardzo rzadko zastanawiamy się nad opcją jego wcześniejszej spłaty. A to błąd, bo zawsze może zdarzyć się, że będziemy chcieli wziąć np. kredyt hipoteczny, a wówczas dodatkowe zobowiązania tylko nam zaszkodzą. To, co koniecznie wpisane powinno być w naszą umowę kredytową to informacja o warunkach wcześniejszej spłaty kredytu. Zwykle banki nie będą mieć nic przeciwko, by wpisać, że jest taka możliwość, ale po określonym terminie. Wszystko po to, by pożyczone przez nas pieniądze mogły na siebie zapracować. Ale po kolei…

Sytuacje w których chcesz spłacić kredyt wcześniej

 

Trudno wyobrazić sobie okoliczność, w której spłacamy kredyt wcześniej? Oto kilka takich sytuacji:

 • Potrzebujemy odzyskać zdolność kredytową, np. dla zaciągnięcia większego zobowiązania

 • Mamy nagły przypływ gotówki, który bardziej opłaca się przelać na konto kredytu niż np. na lokatę bankową

 • Mając do czynienia z kredytem hipotecznym mamy świadomość oszczędności kilkudziesięciu czy nawet powyżej 100 tysięcy złotych za wcześniejszą spłatę kredytu

 • Oczywiście wszystko zależy od okoliczności, jednak zasadniczo kredyty zawsze spłacić można wcześniej, a w wielu przypadkach oszczędność na wcześniejszej spłacie kredytu bywa znacząca. Przykładowo przy kredycie na 300 tys. zł, spłata po pięciu latach przy oprocentowaniu rzędu 4% oznaczać będzie odsetki w wysokości około 50 tys. zł, co przy całkowitych odsetkach dla 30 lat w wysokości 165 tys. zł jest naprawdę ogromną oszczędnością.

   

  Kiedy wcześniejsza spłata kredytu nie wyjdzie nam na dobre

   

  Zwykle podpisując umowę kredytową, mamy napisane czarno na białym kiedy możemy spłacić kredyt w całości. Stąd też możemy samodzielnie ustalić, że jeśli mamy przypływ gotówki, może bardziej uzasadnione będzie comiesięczne nadpłacanie raty aniżeli spłata kredytu w całości. Ustawa w 2017 roku o kredycie hipotecznym mówi, że bank nie może zabronić nam spłaty kredytu, z tym tylko uwzględnieniem, że w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej, prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu może być pobierana przez maksymalnie trzy lata, ale nie może być wyższa niż 3% wartości spłacanej kwoty. Są więc przypadki, w których decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu jest chybiona i tylko narazi nas na dodatkowe koszty.

   

  Zasady ustalane przez bank

   

  Mimo coraz bardziej prokonsumenckich regulacji dotyczących regulacji bankowych, zawsze istnieje ryzyko, że nasz kredyt spłacony wcześniej będzie kosztował. Nowa ustawa co prawda reguluje prowizje bankowe, ale poza zapisanymi w niej zasadami, bank może regulować warunki udzielania kredytów jak mu wygodnie. Stąd tak istotne jest korzystanie z porównywarek takich jak https://ocenbank.pl - to właśnie w nich możemy porównać szczegółowo regulacje banków i zyskać pewność, że instytucja, którą wybieramy nie hamuje nam możliwości pozbycia się zobowiązania przed umownym czasem.

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE