Reklama

Co wpływa na ceny AC?

Opublikowano:
Autor:

Co wpływa na ceny AC? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Wybór odpowiedniego ubezpieczenia AC wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Ubezpieczenie jest nieco droższe niż obowiązkowe OC, a składka zależna jest od bardzo wielu czynników. Wśród nich, na wysokość opłat wpływa polityka cenowa firmy ubezpieczeniowej, pewne dane dotyczące kierowcy, jak i parametry ubezpieczanego auta. Jak to dokładnie wygląda? Oto najważniejsze informacje.

Firma ubezpieczeniowa

Polita cenowa firm ubezpieczeniowych to w dużej mierze tajemnica przedsiębiorstwa. Trudno dotrzeć do informacji, które by jednoznacznie wskazywały, jakie wartości ubezpieczenia danego samochodu są podstawowe. Wiadomo jednak, że składka wyjściowa (bez naliczania zniżek i zwyżek) może być w każdej firmie inna. Co więcej, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe „lubią” niektóre marki samochodów, innych zaś „nie lubią”. W efekcie, marki, które są traktowane nieco lepiej z założenia wyceniane są na niższą składkę.

Wspomniana sympatia jest oczywiście wyłącznie przenośnią. Chodzi tu przede wszystkim o zaufanie i jakość samochodów produkowanych przez dane marki oraz dane statystyczne dotyczące wypadków z udziałem tych samochodów. Między innymi stąd właśnie biorą się różnice przy porównywaniu cen AC w różnego rodzaju porównywarkach.

Rozbieżności pojawiają się również przy naliczaniu zwyżek i zniżek. Wartości tych zmiennych są różne, a przy różnej składce podstawowej, powodują, że nominalne różnice są jeszcze bardziej zauważalne. Warto je sprawdzić, gdy przegląda się ubezpieczenie samochodu z porównywarką oc ubezpieczamy-auto.pl. Szybko można zauważyć, która firma oferuje najtańszą, a która najdroższą polisę.

Kierowca ubezpieczający pojazd

Bardzo duży wpływ na wartość składki ubezpieczeniowej ma sam ubezpieczony. To, jak długo ma prawo jazdy, w jakim sam jest wieku, jak długo już kupuje samodzielnie ubezpieczenie – te cechy są kluczowe przy ustalaniu ceny polisy.

Młody kierowca zapłaci więcej za swoje ubezpieczenie, niż taki, który przekroczył już trzydziesty rok życia. Kierowca z krótkim stażem za kierownicą (poniżej trzech lat), również będzie miał naliczoną zwyżkę, ponieważ ma małe doświadczenie, a co za tym idzie, generuje większe ryzyko ubezpieczeniowe.

Firmy ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę historię ubezpieczeniową zainteresowanego klienta. Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat nie miał żadnej kolizji, stłuczki ani wypadku, wówczas może otrzymać pewną zniżkę za bezszkodową jazdę. Jeżeli zdarzenie miało miejsce w trzecim roku od aktualnie szukanego ubezpieczenia, to składka nieco wzrośnie. Jeżeli w drugim, to wzrośnie jeszcze bardziej, a jeżeli do kolizji doszło w ubiegłym roku – zwyżka będzie największa.

Warto zatem jeździć bezpiecznie i unikać wypadków, ponieważ przekłada się to potem na oszczędności.

Ubezpieczany pojazd

Największy wpływ na wysokość składki ma jednak ubezpieczany pojazd. To, ile jest warty, w którym roku został wyprodukowany, jaki ma przebieg, kiedy został zarejestrowany w Polsce, jaką ma pojemność silnika. Oczywiście, wspomniana wcześnie marka i model warunkują tutaj punkt wyjścia do wyceny.

Przy kwestii ubezpieczanego pojazdu znaczenie ma również to, jakie zdarzenia ubezpieczeniowe zostały uwzględnione w polisie. Jeżeli jest to ochrona podstawowa, to koszty nie będą aż tak odczuwalne. Jeżeli jednak dołączone zostanie ubezpieczenie na wypadek kradzieży pojazdu, to składka wzrośnie, ponieważ jest to umowa dodatkowa, która pociąga za sobą kolejne koszty.

Jak kształtują się ceny można zobaczyć, wykorzystując kalkulator ubezpieczenia auta w kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl. To najlepsze źródło informacji, które jednoznacznie wskaże, gdzie ubezpieczenie będzie najtańsze. A chcą sprawdzić, jak poszczególne parametry wpływają na składkę, wystarczy przygotować różne kalkulacje, gdzie w każdej zmieniona będzie tylko jedna cecha, np. samochodu. Uzyskane wyniki mogą bardzo zaskoczyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE