Nic nie wskazywało jednak, że rok 2020 będzie rekordowy dla branży hazardowej. Pandemia znacząco wpłynęła na rozwój branży i skutecznie ją zamroziła na okres kilku miesięcy. Rok 2019 w branży hazardowej przyniósł ze sobą przychody w postaci 3,46 miliardów złotych. Mimo kilkutygodniowego przestoju w branży poprzedni rok okazał się najbardziej dochodowym rokiem dla Budżetu z sektora hazardowego.
W 2020 roku wpływ do budżetu państwa z działalności hazardowej (podatek od gier oraz dopłata) wyniosły 3,48 miliarda złotych. Najwięcej z tej kwoty wyniosła dopłata, która wyniosła 1,09 miliarda złotych. 986 milionów złotych wyniósł podatek od gier liczbowych i loterii pieniężnych. Zakłady wzajemne zdobywają coraz większą popularność i w 2020 roku zapewniły przychód do skarbu państwa na poziomie 874 złotych. Spekuluje się, że w 2021 roku branża bukmacherska może wpłacić do budżetu ponad miliard złotych.
W sumę dochodu wchodzą taż podatki od kasyn naziemnych (457 milionów złotych), podatek od SGA, podatek od kasyn internetowych oraz pozostałe kwoty.
Największym operatorem hazardowym w Polsce jest Totalizator Sportowy, przekazał do budżetu 1,18 mld zł w ramach podatku od gier i ponad 1,1 mld zł z dopłat. To także główny sponsor polskiego sportu oraz kultury.
Mimo wzrastających wpływów i rygorystycznych zasad licencyjnych na polskim rynku wciąż obecna jest „szara strefa”, przez którą Polska nie jest w pełni skorzystać z możliwości rynku hazardowego. Chodzi tu miedzy innymi o kasyna online. Jedynym, legalnym miejscem do uprawiania rozrywki hazardowej jest TotalCasino, które działa pod egidą Totalizatora Sportowego. Żaden inny operator nie ma licencji wydanej przez Ministra Finansów, przez co gracze coraz częściej sięgają po usługi nielegalnych firm.
Szara strefa kusi graczy większymi wygranymi. Dla przykładu podatek od zakładów bukmacherskich wynosi 12% i jest on potrącany ze stawki gracza. W przypadku wygrane 2 280 złotych lub wyższej, z kwoty potrącany jest kolejny podatek w wysokości 10%. Grając w nielegalnych firmach nie ponosi się żadnych kosztów i można wygrać 100% ewentualnej wygranej. Klientów nie odstrasza też fakt, że udział w nielegalnych zakładach bukmacherskich i usługach hazardowych jest nielegalny. Legalni bukmacherzy rywalizują oferując atrakcyjne bonusy, jednak wszyscy podkreślają o konieczności wprowadzenia skutecznych rozwiązań chroniących licencjonowane firmy.
Ministerstwo Finansów od 2017 roku walczy z szarą strefą. Powstała olbrzymia baza danych zablokowanych domen, które prowadzą do nielegalnych ofert hazardowych. Z dniem 1 czerwca 2021 roku w życie weszła nowelizacja ustawy celnej, która zapowiada się, że będzie miała znaczący wpływ na sposób realizowania ustawy hazardowej.