reklama

Bourbon a whiskey – co łączy, a co dzieli?

Opublikowano:
Autor:

Bourbon a whiskey – co łączy, a co dzieli? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneW dzisiejszym świecie istnieje kilka rodzajów whisky, które wciąż są produkowane w określonych krajach. Każdy gatunek posiada unikatowe właściwości. Co więc łączy, a co dzieli współczesne whisky?

Europa kolebką whisky

Historia tego trunku rozpoczyna się w Europie, i to już w VII wieku. To właśnie w tym czasie iryjscy mnisi opracowali napój zwany „wodą życia”. Z destylacji produktów fermentacji owoców uzyskiwano coś, co podawano wyłącznie w celach leczniczych. Według legend twórcą whisky miał być św. Patryk. Trunek zbliżony do tego, co znamy współcześnie, pojawia się na kartach historii około XVII wieku. Oficjalna nazwa zaś została przyjęta w 1736 roku.

Co cechuje szkocką whisky?

Nowy trunek już w IX wieku trafił do Szkocji przez iryjskich mnichów. Napój ten tak przypadł do gustu mieszkańcom. Z upływem czasu rozpoczęli oni własną produkcję, a opracowana receptura została zawarta w uchwalonym w 1909 roku The Scotch Whisky Act. Zgodnie z literą prawa, whisky szkockie musi być wytwarzane ze szkockiej wody oraz słodu jęczmiennego. Napój umieszczany jest w używanych dębowych beczkach, których pojemność nie przekracza 700 litrów. W nich whisky leżakuje przez co najmniej trzy lata. Wyróżniamy whisky słodową, czyli single malt, a także zbożową, czyli grain. Kompromisem między tymi dwoma odmianami jest blended, czyli mieszanka obu typów z zachowaniem odpowiednich proporcji. Destylatu słodowego musi być bowiem od 15 do 40%, a zbożowego od 2 do 6%. Ważne jest także to, by najmłodszy ze składników nie miał więcej niż trzy lata.

Bourbon a whiskey – to samo czy nie?

Amerykańskie whisky swoją historię rozpoczyna w okresie napływu europejskich imigrantów. To właśnie Szkoci i Irlandczycy przywieźli whisky do Nowego Świata. Trunek przyjął się i w tym miejscu, jednak proces jego uzyskiwania został zmieniony, co wpłynęło na jego ostateczny smak i wygląd. Tak powstał bourbon, czyli amerykańskie whiskey wyprodukowane na bazie kukurydzy. To ona, a nie słód jęczmienny, jest dominującym składnikiem. Poza tym, bourbon leżakuje w nowych beczkach, które są wypalane od środka. To właśnie nadaje im cierpki, wytrawny smak, z wyraźnie odczuwalną nutą dębu. Tutaj możesz sprawdzić amerykańskie whisky w ofercie polskiego dystrybutora: https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykaskabourbon. Jaka jest więc różnica między bourbon a whiskey? Jeśli potraktujemy ten zapis dosłownie, to jest to jeden i ten sam trunek – amerykańskie whiskey. Tak dawniej bowiem zapisywano nazwę tego trunku. Jednak od ponad 50 lat Amerykanie stosują już zapis europejski. Bourbon a whiskey to dwa nieco odmienne światy. Łączy je jednak historia i podstawy uzyskiwania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE