Reklama

Alternatory samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Alternatory samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Alternatory to termin, który nie każdy właściciel samochodu jest w stanie prawidłowo odszyfrować. Warto jednak wiedzieć, jaką funkcję pełni w aucie oraz co może się stać, gdy ulegnie awarii.

Alternatory i akumulatory – nierozłączna para

Alternator to urządzenie odpowiedzialne za zamianę energii mechanicznej w prąd zmienny. Prąd ten dostarczany jest do akumulatora, dzięki czemu prawidłowo funkcjonuje cały układ elektryczny. Budowa alternatorów jest prosta. Składają się one z nieruchomego stojana oraz wirnika będącego elektromagnesem. Nie ma jasnych reguł mówiących o tym, co jaki czas powinniśmy wymieniać alternator. W jednym pojeździe wytrzyma on od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy kilometrów. W innych pojazdach zaś może on działać bez zarzutów przez cały okres eksploatacji. Dlatego nie możemy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez nasz samochód. Pierwszym z nich jest zapalona kontrolka ładowania akumulatora. Informuje ona nas o tym, że napięcie dostarczane do akumulatora jest niewłaściwe. Prawidłowe napięcie mieści się w przedziale 13,8 – 14,5V. Za niskie doprowadzi do szybkiego rozładowania baterii. Zbyt wysokie natomiast doprowadzi do gwałtownego uszkodzenia akumulatora. O nieprawidłowościach związanych z pracą alternatorów mogą informować także odgłosy silnika na konkretnych obrotach. Warto również sprawdzić też, czy układ elektryczny nie psuje się zbyt często. Może to być bowiem wina niewłaściwej pracy alternatora.

Alternatory i najczęstsze usterki

Jakie elementy alternatorów najczęściej ulegają awarii? Przede wszystkim zużywają się szczotki oraz łożyska. Warto także zwrócić uwagę na przebicia w uzwojeniu. Działanie alternatorów może także zaburzyć brud, który może przedostać się przez pękniętą obudowę i doprowadzić do uszkodzenia części. Co możemy zrobić w przypadku awarii? Oczywiście możemy spróbować wymienić uszkodzone elementy na własną rękę. O ile w starszych samochodach jest to dość łatwe, to w nowszych modelach może to być niewykonalne. Trudne położenie alternatorów oraz konieczność używania specjalistycznych narzędzi może uniemożliwić nam to zadanie.  Lepiej więc udać się do serwisu. Zobacz tutaj ofertę jednego z nich. Jeśli wymiana elementów nie będzie opłacalna, warto pomyśleć o kupnie alternatorów regenerowanych. Są one oczyszczone, naprawione i podane wielu testom. Taki sprzęt będzie działał sprawnie, a my zaoszczędzimy pieniądze. Nowe alternatory to koszt kilkuset złotych. Dlatego warto dobrze zastanowić się zanim kupimy część z nieznanego źródła.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE