Reklama

Jak wybrać Sąd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license/

Jak wybrać Sąd - Zdjęcie główne

foto Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license/

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Porady prawne Masz kredyt we frankach i zadajesz sobie pytanie, przed którym sądem będzie toczyć się Twoja sprawa? Który Sąd wybrać? Czy trzeba będzie jeździć do Warszawy? Odpowiedzi na te pytania udzielił radca prawny Konrad Rojkowicz w kolejnym już artykule poświęconym sprawom frankowym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to kredytobiorca może wybrać sąd, do którego złoży pozew. Wyboru tego może dokonać spośród dwóch sądów – sądu właściwego dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy lub sądu właściwego dla siedziby banku. 

Większość banków ma swoją siedzibę w Warszawie, zatem w praktyce najczęściej wyboru będziemy dokonywać pomiędzy sądem w Warszawie, a sądem w którego okręgu kredytobiorca mieszka. Nasuwa się zatem pytanie, który sąd wybrać? 

My rekomendujemy swoim klientom wybór sądu, którego dotychczasowe orzecznictwo jest znane i korzystne dla kredytobiorców. Jeżeli klient mieszka w okręgu sądu, który w sprawach frankowych orzeka rzadko lub nieprzychylnie frankowiczom, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór sądu właściwego dla siedziby banku, niezależnie od tego czy będzie to miasto oddalone od miejsca zamieszkania kredytobiorcy o kilkaset kilometrów. Należy pamiętać, że na rozprawę kredytobiorcy będą musieli pojechać prawdopodobnie tylko jeden raz, a być może w ogóle, jeśli Sąd zdecyduje o przeprowadzeniu rozprawy w drodze wideokonferencji. Odległość nie może więc mieć decydującego znaczenia. Każdorazowo należy brać pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo danego sądu, które na szczęście w zdecydowanej większości sądów sprzyja kredytobiorcom.

Autor: radca prawny Konrad Rojkowicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE