reklama
reklama

W niedzielę uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów w Markowej. Organizatorzy spodziewają się ponad 30 tys. wiernych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Józef Ulma

W niedzielę uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów w Markowej. Organizatorzy spodziewają się ponad 30 tys. wiernych - Zdjęcie główne

Dzieci Ulmów z matką Wiktorią (zdjęcie wykonał Józef Ulma) | foto Józef Ulma

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieJuż w sobotę i niedzielę w Markowej koło Łańcuta odbędą się uroczystości kościelne związane z beatyfikacją rodziny Ulmów. Jej historia jest niezwykła, tragiczna, ale też pełna poświęcenia i znakomitego przykładu człowieczeństwa. Nie dziwi więc, że będzie to wydarzenie na wielką skalę. Organizatorzy przewidują, że pojawi się na nim ponad 30 tys. osób.
reklama

Rodzina Ulmów z Markowej zapisała się na kartach historii II wojny światowej jako bohaterowie. Podczas okupacji niemieckiej (w 1942 r.) Józef i Wiktoria przyjęli oni pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów, chcąc uratować ich przed pewną śmiercią z rąk hitlerowców. Po zadenuncjowaniu Niemcy odkryli ukrywanych, a następnie 24 marca 1944 roku rozstrzelali w Łańcucie całą rodzinę Ulmów wraz z kilkuletnimi dziećmi (Stanisławem, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią i jednym jeszcze nienarodzonym) oraz wszystkimi przebywającymi u nich Żydami.

Pamięć o bohaterskich czynach Ulmów nie zaginęła. Po latach ich historię zaczęto przypominać, a w 2003 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Aktualni Czcigodni Słudzy Boży Kościoła Katolickiego (określenie oznaczające Sługę Bożego, wobec którego promulgowano dekret o heroiczności cnót) już w niedzielę zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

reklama

Beatyfikacja rodziny Ulmów to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina - rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki. Wydarzenie beatyfikacyjne będzie miało miejsce 10 września o godz. 10:00 w Markowej – miejscowości, gdzie żyli i gdzie zostali zamordowani, umęczeni Józef i Wiktoria Ulmowie. Zostali umęczeni, ponieważ odważyli się w trudnych, wojennych czasach przyjąć pod swój dach osiem osób narodowości Żydowskiej, wcześniej pomagając innym Żydom prześladowanym tylko dlatego, że są takiej, a nie innej narodowości

reklama

- powiedział metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, cytowany przez organizatorów wydarzenia.

Weekendowe uroczystości w Markowej rozpoczną się już w sobotę, Podkarpackim Świętem Młodzieży. Odbędą się wówczas msze święte, wspólne spotkania oazowe, tańce integracyjne, koncerty, sztuka teatralna o rodzinie Ulmów „Powołani do Miłości”, nabożeństwo „Powołani do świętości”, a także koncert zespołu NiemaGOtu. W części wieczornej odbędzie się wielki koncert z okazji beatyfikacji pt. „Nie ma większej miłości” J 15,13.

W niedzielę, czyli dniu beatyfikacji o godz. 10:00 rozpocznie się główna msza święta, podczas której przedstawiciel papieża Franciszka ogłosi Ulmów błogosławionymi. Będzie nim kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Na uroczystościach pojawi się ponad 80 biskupów, ponad 600 zaproszonych gości, około 1000 księży w koncelebrze, a także chórzyści, orkiestry i oprawa muzyczna licząca około 1500 osób. Nie zabraknie władz państwowych i samorządowych. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, około 80 posłów na Sejm, kilkunastu senatorów, wielu starostów, wójtów i sołtysów. Organizatorzy spodziewają się około 30 tys. wiernych, wśród których będą także delegacje z Litwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, a nawet z dalekich Bermudów.

reklama

Beatyfikacja rodziny Ulmów jest znaczącym wydarzeniem nie tylko w dziejach diecezji przemyskiej, Podkarpacia, ale też całego kościoła powszechnego. Po raz pierwszy cała rodzina, rodzice i dzieci, będą ogłoszeni błogosławionymi. Okoliczności, które doprowadziły do beatyfikacji, też są nie bez znaczenia. Była to rodzina prosta, polska, wiejska, bardzo zżyta rodzina, która swoją codzienność budowała na przesłankach katolickich i chrześcijańskich. Ulmowie otworzyli swój dom dla innych potrzebujących, w tym przypadku dla ośmiu Żydów. Mieli świadomość, że może im za to grozić śmierć, nie odmówili. Ponadto świadectwa ludzi, którzy ich znali potwierdzają, że jest to niezwykła rodzina. Oni dla nas, współczesnych, zostawili piękne przesłanie, w jaki sposób przeżywać codzienność i łączyć wiarę z życiem. Dzisiejsze rodziny mogłyby czerpać z tej drogi, którą oni przeszli. Beatyfikacja, która się zbliża, jest przygotowywana od wielu miesięcy tak, aby godnie przeżyć ten najważniejszy moment

- mówi nam rzecznik prasowy uroczystości beatyfikacyjnej, ks. Bartosz Rajnowski.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama