Reklama

Poznaliśmy najpiękniejszą wieś Podkarpacia. Czy tym razem udało się gminie Tuszów? WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Do końca października trwało głosowanie internetowe w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2022”. 25 listopada Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. W tym roku do konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2022” zgłosiło się 18 sołectw z terenu Podkarpacia. Są to miejscowości, zarówno będące siedzibami gmin, jak i też mniejsze sołectwa, zaangażowane w dbałość o swoje otoczenie i integrację społeczną.

Miejscowość Haczów w powiecie brzozowskim zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka”. 25 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie marszałek uhonorował przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce konkursu. Drugie miejsce zajęła miejscowość Zgłobień w gminie Boguchwała, natomiast brązowy laur przypadł sołectwu Kombornia położonej w gminie Korczyna,

- Głównym celem konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka” jest pokazanie piękna wiejskiego krajobrazu, jak również dbałości mieszkańców wsi o swoje najbliższe otoczenie. Konkurs ma też promować ideę wspólnego działania lokalnych społeczności, zachęcać je do działań i upowszechniać najlepsze wzorce współpracy, których efektem są zadbane, przyjazne miejscowości, stanowiące wyróżnik naszego regionu.

– tłumaczy Magdalena Sobina, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tegoroczna edycja konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2020” była wyjątkowa pod wieloma względami. Nowością w tegorocznej edycji konkursu jest również wyłonienie i nagrodzenie tych miejscowości, wpisujących się w koncepcję „smart village”, w których społeczność zamieszkująca na obszarach wiejskich, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, nowoczesne narzędzia i technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia, opierając się na lokalnych atutach i możliwościach.

- Województwo podkarpackie od wielu lat podąża w kierunku rozwoju technologicznego.Staramy się wprowadzać wszelkie innowacje, czego przykładem jest chociażby działalność kilku wyróżniających się klastrów istotnych dla gospodarki krajowej i światowej. Stawiamy również na Inteligentne Specjalizacje, które są realizowane w oparciu o priorytety, takie jak: inteligentny, zrównoważony wzrostsprzyjający włączeniu społecznemu

– mówi Piotr Pilch wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Na pozostałych miejscach uplasowały się: Rakszawa (powiat łańcucki), Horyniec-Zdrój (powiat lubaczowski), Jaślany (powiat mielecki), Bieliny (powiat niżański), Jagiełła (powiat przeworski), Góra Motyczna (powiat dębicki) i Ostrów (powiat ropczycko-sędziszowski). W tym roku przyznano również szczególną nagrodę Rakszawie, która zwyciężyła w głosowaniu internetowym.

Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” przez Samorząd Województwa Podkarpackiego realizowany jest już od dekady. Ma on na celu nie tylko ukazanie piękna wiejskiego krajobrazu, ale również dbałości mieszkańców o otoczenie, ma on promować ideę wspólnego działania społeczności wiejskiej, ukierunkowanego na uzyskanie wspólnej korzyści w postaci przyjaznej dla mieszkańców, zadbanej, pięknej wsi, stanowiącej wizytówkę nie tylko społeczności lokalnej, ale również regionu. Istotą konkursu jest również wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kulturalnej i społecznej.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy