reklama
reklama

Dostałeś dziwny SMS od dziecka? Uważaj to może być oszustwo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Dostałeś dziwny SMS od dziecka? Uważaj to może być oszustwo - Zdjęcie główne

Nowe oszustwo na SMS od dziecka | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieOd pewnego czasu cyberprzestępcy stosują nową metodę kradzieży. O co w niej dokładnie chodzi?
reklama

Przykładowe wiadomości, które wysyłają cyberprzestępcy, mogą trafić do rodziców, których dzieci przebywają poza rodzinnym domem. Może to budzić niepokój wśród opiekunów, którzy mogą również próbować zadzwonić do swojego dziecka pod dotychczasowy numer, aby dowiedzieć się, co się stało. Jeśli dziecko odbiera, wszystko jest jasne. Jednak jeśli nie odbiera, telefon jest wyłączony lub poza zasięgiem, rodzic może uwierzyć w opisaną w wiadomości sytuację.

Foto: Cert.pl

Zaniepokojony rodzic wysyła wiadomość na podany numer w komunikatorze. Oszust wyjaśnia wtedy, dlaczego komunikuje się z innego numeru. Wiadomości od rodzica pozwalają oszustowi zdobyć pewne informacje na temat dziecka, takie jak imię lub płeć, co ułatwia mu podszywanie się pod nie. W końcu "dziecko" prosi o dokonanie przelewu na wskazany numer rachunku bankowego w celu zakupu nowego telefonu.

reklama

Foto: Cert.pl

Jeśli oszust dowiaduje się, że rodzic nie korzysta z bankowości elektronicznej, prosi o dane karty kredytowej i kod SMS autoryzujący operację, aby uzyskać dostęp do pieniędzy rodzica. Jeśli rodzic nie ma wystarczającej kwoty na koncie, oszust proponuje zakup tańszego telefonu.

reklama

Foto: Cert.pl

W przypadku otrzymania podobnej wiadomości należy najpierw spróbować skontaktować się z dzieckiem w inny sposób, zwłaszcza jeśli prośba dotyczy przesłania pieniędzy. Nawet jeśli znamy konto w komunikatorze, trzeba pamiętać o możliwości oszustwa poprzez fałszywe panele logowania, które pozwalają oszustom przejąć dane dostępu do kont w mediach społecznościowych. Przejęte konta mogą być wykorzystywane do wysyłania próśb o przekazanie pieniędzy znajomym w tych samych komunikatorach.

Najbezpieczniej jest zweryfikować takie prośby, dzwoniąc bezpośrednio do osoby, która je wysłała, na przykład dziecka lub innego członka rodziny. Warto również korzystać z funkcji połączeń głosowych dostępnych w wielu komunikatorach, aby sprawdzić autentyczność rozmówcy. Oszust może próbować unikać rozmowy, ale to może pomóc w weryfikacji tożsamości. Przestępcy często wywierają presję czasu, aby uniknąć pytań. Ich wiedza na temat osoby, której udają, jest ograniczona. Warto zachować czujność i nie ulegać presji czasu, zadając proste pytania, które mogą okazać się trudne dla oszusta.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama