Reklama

Bądź bezpieczny - zaproś kominiarza

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Bądź bezpieczny - zaproś kominiarza - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Na sygnale W 2021 roku strażacy byli wzywani do ponad 100 tysięcy pożarów, w wyniku których odnotowano 446 ofiar śmiertelnych oraz 2 159 osób zostało rannych. W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym, Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach.

- Pamiętajmy o dokonaniu okresowych, obowiązkowych przeglądów instalacji gazowej, elektrycznej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Przeglądy wykonuje wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej. - apelują strażacy.

Dla poprawy bezpieczeństwa powinniśmy zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem powinni zabezpieczyć się, montując czujkę czadu (tlenku węgla) w swoim domu.

 

Zaproś kominiarza

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  •  od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
W 2021 roku strażacy uczestniczyli w 13882 pożarach sadzy w kominach, w których 90 osób uległo poparzeniu lub odniosło obrażenia. Od 1 października 2021 roku strażacy interweniowali 1708 razy w związku z pożarami w kominach w budynkach mieszkalnych.

 

Domowe czujki dymu

To prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz szybkie ugaszenie ognia, co znacznie ogranicza straty.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium. Dopiero taka czujka gwarantuje nam  bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji, producenci deklarują funkcjonowanie czujek od 5 do nawet 10 lat.

Przed instalacją czujki dymu należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy