Reklama

Co mieszkańcy Podkarpacia wiedzą o konstytucji i polskim hymnie? Mieszkańcy Rzeszowa i Tarnobrzega przepytani [FILM]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: screen YouTube/czylisatyra.pl

Co mieszkańcy Podkarpacia wiedzą o konstytucji i polskim hymnie? Mieszkańcy Rzeszowa i Tarnobrzega przepytani [FILM] - Zdjęcie główne

foto screen YouTube/czylisatyra.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle 9 lat temu mielecka ekipa dawnego portalu czyliwiesz.pl wyruszyła z kamerą do Rzeszowa i Tarnobrzega w celu sprawdzenia świadomości Polaków na temat 3-go maja.

Konstytucja 3 maja uchwalona została 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.

Autorem Konstytucji 3 maja był między innymi król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic oraz Adam Stanisław Krasiński.

Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to:

  • wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
  • zniesienie liberum veto, konfederacji
  • zastąpienie wolnej elekcji władzą dziedziczną
  • ograniczenie przywilejów szlachty zagrodowej
  • ustanowienie katolicyzmu religią panującą przy jednoczesnym zapewnieniu wolności wyznania
  • potwierdzenie przywilejów mieszczańskich nadanych w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku, zgodnie z którym mieszczanie mieli zagwarantowane prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, a także zabierania głosu w sprawach dotyczących miast
  • powołanie Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
A co o konstytucji wiedzieli kilka lat temu mieszkańcy Tarnobrzega i Rzeszowa? 8 lat temu sprawdzili to redaktorzy mieleckiego portalu czyliwiesz.pl. Zobaczcie film.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy