Konstytucja 3 maja uchwalona została 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.
Autorem Konstytucji 3 maja był między innymi król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic oraz Adam Stanisław Krasiński.
Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to:
- wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
- zniesienie liberum veto, konfederacji
- zastąpienie wolnej elekcji władzą dziedziczną
- ograniczenie przywilejów szlachty zagrodowej
- ustanowienie katolicyzmu religią panującą przy jednoczesnym zapewnieniu wolności wyznania
- potwierdzenie przywilejów mieszczańskich nadanych w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku, zgodnie z którym mieszczanie mieli zagwarantowane prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, a także zabierania głosu w sprawach dotyczących miast
- powołanie Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.