Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik), jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów).
Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności.
Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian, m.in. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.
- Kolekcja, którą będziemy mieli okazję zobaczyć w Mielcu, należy do prywatnego kolekcjonera. Mecenasem kolekcji jest Ośrodek Kultury w Luzinie. To niewielka miejscowość na północy Polski, która już od kilku lat bardzo prężnie działa artystycznie. Bardzo spodobała nam się misja tego ośrodka. Dlatego właśnie wpadliśmy na pomysł nawiązania relacji. W taki oto sposób uda się nam pokazać twórczość najwybitniejszego artysty XX wieku - Pabla Picassa - opowiada Justyna Pomykała-Berrached.
Pablo Picasso kojarzy się z niefiguratywnym bardzo charakterystycznym malarstwem, a mało komu właśnie z grafiką.
- Pablo Picasso był autorem rewolucji sztuki w XX wieku. To on stworzył kubizm, czyli nurt, w którym świat sztuki nie był już taki sam. Jego sztuka sprawiła, że świat można było dostrzec artystycznie jeszcze pełniej. Na płaszczyźnie obrazu chciał pokazać trójwymiarowość świata. Kojarzymy go głównie z malarstwem. Natomiast zapominamy, że Picasso był jednym z najbardziej płodnych artystów. Działał w różnych technikach i nieustannie eksperymentował. Tworzył także grafiki. W całej jego twórczości powstało ok. 2000 grafik, a my w Mielcu zobaczymy ich zaledwie 51. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie uda się nam pokazać inną twarz artysty. Ciągle zdarzają się osoby, które nawet teraz wątpią w wartość jego sztuki, a właśnie kontemplując na żywo jego twórczość, można osobiście przekonać się, jaki to był geniusz. Bo on wybrał właśnie taki charakter twórczości, a wszystko było efektem eksperymentowania. Myślę, że na tej wystawie zobaczymy duży talent rysowniczy Picassa. Będą to grafiki tworzone w różnych technikach (akwafory, linoryty, staloryty, litografie). Na grafikach zobaczymy jego fascynacje sztuką antyku, motywy corridy, a nawet tematykę erotyczną. Co ciekawe, będziemy mogli zobaczyć grafiki, które powstały na zamówienie z okazji 80 rocznicy powstania wieży Eiffla. Ozdobą wystawy będą litografie, które pochodzą z kolekcji Mariny Picasso, czyli wnuczki artysty - opowiada Justyna Pomykała-Berrached.
To jest niezwykła okazja, bo te grafiki powstały na podstawie oryginalnych matryc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.