Reklama

Wyjątkowe uroczystości w Mielcu z okazji 158 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Opublikowano: 22 stycznia 2021 09:02
Autor: SzB | Zdjęcie: Muzeum Historii Polski / Mielec.eu

foto Muzeum Historii Polski / Mielec.eu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

kultura Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec” pod patronatem Posła Ziemi Mieleckiej Fryderyka Kapinosa organizuje w Mielcu obchody 158 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Dziś wspólny spacer historyków po miejscach związanych z powstaniem. Będzie to cmentarz parafialny na ul. Sienkiewicza, a także cmentarz na osiedlu Rzochów. Znajdują się tam groby powstańców styczniowych.

 

22 stycznia w 158 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Stowarzyszenie Społeczno - Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec” we współpracy i pod patronatem posła Fryderyka Kapinosa zapraszają mielczan na wspólne wypominki. Tego dnia spotykamy się o godzinie 16 przed główną bramą Cmentarza Parafialnego, by przejść ścieżkę powstańczych mogił w Mielcu. 

- Zapraszamy wszystkich mielczan do wzięcia udziału w naszej akcji, która  przypomina o związanych z ziemią mielecką powstańcach styczniowego zrywu sprzed 158 lat. Pragniemy upamiętnić i przypomnieć bohaterów Powstania Styczniowego poprzez odwiedzenie ich mogił znajdujących się na mieleckim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza oraz cmentarzu parafialnym na os. Rzochów. Pragniemy zachęcić mielczan do odwiedzania ich grobów, w tym celu przygotowaliśmy specjalne materiały biograficzne wraz z mapką pozwalająca na odnalezienie i dotarcie do grobu powstańca. Dzięki portalowi HEJ Mielec materiały te dotrą  do wszystkich mielczan. Odwiedzenie grobu, wspomnienie w modlitwie czy też zapalenie znicza niech będzie symbolem naszej pamięci o bohaterach narodowych z 1863/64 roku – mówi Andrzej Zemmel Przewodniczący SS-E „Orzeł Biały – Strzelec”.

- Na mieleckich cmentarzach pochowanych jest kilkunastu powstańców pochodzących z Mielca lub osiadłych tu po upadku powstania. Często te zapomniane mogiły mijamy nie zdając sobie sprawy z tego jak ważne dla naszej narodowej tożsamości osoby, upamiętniają. Ofiara i czyn powstańczy z 1863/64 roku dały podwaliny do powstania Legionów Piłsudskiego co było istotne dla odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Pamięć o powstaniu i powstańcach to nasz obowiązek – mówi Jerzy Skrzypczak z Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.