Reklama

Wyjątkowa Noc Muzeów w "Jadernówce" - spotkanie z dawnymi technikami fotograficznymi, koncerty i wystawy

Opublikowano:
Autor:

Wyjątkowa Noc Muzeów w "Jadernówce" - spotkanie z dawnymi technikami fotograficznymi, koncerty i wystawy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Coroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla muzealników i dla odwiedzających również. Idea tej cyklicznej imprezy od lat niezmienna - Muzea i inne instytucje proponują: wystawy, pokazy i atrakcje, które przygotowywane są specjalnie na to muzealne święto.

W tym roku w "Jadernówce" przenosimy się do minionych stuleci: XIX i początku XX w celu przybliżenia dawnych technik fotograficznych.

Dziś w dobie łatwej fotografii cyfrowej gdzieś zapominamy o historii, o ewolucji w technice operowania światłem, wreszcie mozole z jakim musieli pracować dawni fotografowie, miedzy innymi i nasz mielecki August Jaderny. Stąd pomysł na swoisty powrót do przeszłości. Tym razem wspólnie z zaproszonymi gośćmi muzealnicy przybliżą technikę mokrego procesu kolodionowego i ambrotypowych obrazów na płytach szklanych oraz technikę uzyskiwania odbitek solnych na papierze akwarelowym.

Przez cały dzień, w sobotę 19 maja będzie można podejrzeć artystów przy pracy w swoich specjalnościach, można będzie też zapozować do zdjęć. Ponadto pracownicy "Jadernówki" przygotowali dwie nowe wystawy, wieczorny koncert plenerowy Que Passa, salonik rodziny Jadernych w okazjonalnej aranżacji. Nowością będzie specjalne wydanie "Kuryera Mieleckiego" - okolicznościowa gazeta, datowana na maj roku 1906. Na łamach Kuryera odwiedzający "Jadernówkę" przeczytają kilka tekstów o Mielcu z tamtej epoki, opowieść o rozwoju fotografii w XIX stuleciu, zobaczą ciekawe newsy,ogłoszenia towarzyskie i reklamy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE