Utwory wykonywane przez artystów wzbudzały podziw dla autora i wykonawców o różnych barwach głosu. W koncercie wystąpili laureaci konkursów, zdobywcy nagród, wyróżnieni za swoją pracę artystyczną, nie tylko w Polsce, ale i za granicami. Według opinii uczestników i artystów Festiwal im. Jonasza Kofty należy do najważniejszych polskich festiwali poświęconych piosence artystycznej. W trakcie konkursu każdy z uczestników zobligowany jest do wykonania minimum jednego utworu Patrona Festiwalu.
,,Koncert Finałowy na BIS’’ poprowadził pomysłodawca i producent projektu Jerzy Mamcarz. Na scenie pojawili się artyści i przyjaciele Warszawskiej Sceny Bardów: Piotr Bakal, Tomasz Kordeusz, Jerzy Mamcarz, Andrzej Ozga, Marcin Styczeń, oraz Marek Piekarczyk. Wśród laureatów pojawili się: Wiktoria Banaszek, Żaneta Chełminiak, Julia Drumińska, Natalia Grędziszewska, Barbara Małecka (nagrodzona Złotym Kluczem 2022), Klaudia Abramowicz- Rudell, Krzysztof Rychcik, Jan Tabęcki i duet Grzegorz Paczkowski z Matyldą Stanejko. Wsparciem dla wszystkich muzyków był Robert Obcowski.
Publiczność podziękowała wykonawcom gromkimi brawami za wspaniale wykonane utwory, przeniesienie w czasie i przeżycia. To nieco inne utwory, których nie usłyszymy w codziennych audycjach, programach muzycznych, niosą swą treścią wiele historii, a takie koncerty stwarzają chwile do przemyśleń.
MW: Jest pan pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności". Jak przez jego pryzmat można ocenić zmiany w świecie piosenki? Jak zmieniają się inspiracje, wykonania?
- Nosiłem w sobie projekt powołania festiwalu dedykowanemu twórczości Jonasza Kofty, który znakomicie łączył poezję z satyrą. Ta forma literacka jest mi najbliższa. W 2006 roku powstał Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty "Moja Wolności", cyklicznie obejmowany patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, gdzie systematycznie zasiadają w jury: Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, , Stanisław Klawe, Jerzy Mamcarz (przewodniczący) Jan Kazimierz Siwek i Paweł Sztompke. Należało wykonać pewną pracę, aby młodzież mogła uczyć się śpiewać na znakomitych tekstach Jonasza. Pierwsze wykonania były prezentacją przebojów, ale dziś młodzież sięga głębiej i prezentuje utwory, w których można pokazać swój kunszt wokalny. Pojawiają się również nowe, ciekawe kompozycje muzyczne do jeszcze nieśpiewanych tekstów Jonasza.
W czerwcu zakończyłem 16 edycję festiwalu. Jak co roku, poziom bardzo wysoki. Uczestnicy wykonują obligatoryjnie minimum jeden utwór Jonasza, co gwarantuje wysoki poziom literacki konkursu. Zdaniem wykonawców, dziennikarzy muzycznych i twórców, festiwal należy do najważniejszych w Polsce festiwali poświęconych piosence artystycznej.
W Koncertach Finałowych występują laureaci oraz artyści i przyjaciele Warszawskiej Sceny Bardów, co okazało się znakomitym pomysłem z pozytywnym wpływem na jakość artystyczną wydarzenia. Prezentujemy, prócz utworów patrona Festiwalu, piosenkę autorską oraz utwory innych twórców piszących o szeroko pojętej wolności. Przyznajemy nagrodę ZASP za najlepszą interpretację utworu Jonasza Kofty, nagrodę ZAKR za najlepszy utwór autorski, nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dla młodych, zdolnych wykonawców oraz nagrody główne: Złoty, Srebrny i Brązowy Klucz do tzw. wolności artystycznej. - opowiada Jerzy Mamcarz, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.