Reklama

"Pro Memoria" w mieleckiej bibliotece. Hołd dla twórców i artystów, których już z nami nie ma

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bogusław Trojnacki

"Pro Memoria" w mieleckiej bibliotece. Hołd dla twórców i artystów, których już z nami nie ma - Zdjęcie główne

foto Bogusław Trojnacki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci członków i przyjaciół Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, którzy odeszli w trakcie XVII kadencji tj. W latach 2019-2022. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania było TMZM i Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu. Spotkaniu towarzyszyła promocja okolicznościowego folderu „Pro Memoria” dedykowanego członkom, przyjaciołom i sympatykom TMZM , którzy od nas odeszli. To hołd złożony twórcom, literatom, artystom, ludziom zasłużonym w działalności na rzecz społeczności mieleckiej.

Spotkanie prowadziła Maria Orłowska, która jak zawsze, stworzyła niezwykły nostalgiczny klimat. Prezes TMZM Janusz Chojecki w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał o ogromnym wkładzie w powstanie inicjatywy spotkania oraz okolicznościowego folderu, jaki włożyła Ewa Salamaga- członek Zarządu TMZM, która złożyła folder, a także przygotowała okolicznościową prezentację audiowizualną. Do podziękowań przyłączył się też wiceprezes TMZM Zbigniew Wicherski dziękując za korektę wydania Teresie Elżbiecie Pyzik, za współpracę Jadwidze Klaus i Aleksandrze Pigule. Jadwiga Klaus w swoim wystąpieniu zaprezentowała osoby znajdujące się w folderze. Niestety to była bardzo długa lista osób, ponieważ w ostatnich latach pożegnaliśmy wielu poetów, artystów, przyjaciół sympatyków i sponsorów.

Występ solistów zespołu Summer Voice  działającego przy SCK w Mielcu prowadzony przez Małgorzatę Pazdro w składzie: Dagmara Kardyś, Kamil Jachyra, Anna Żak, Aleksandra Kogut to kolejny hołd złożony zmarłym artystom. Usłyszeliśmy między innymi piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Zespołu Maanam, a także piosenkę Maryli Rodowicz z tekstem Agnieszki Osieckiej. 

Wspomnienie zmarłych poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo zaprezentowała Maria Orłowska, która wcieliła się także w rolę recytatora, prezentując wiersz Pawła Dębickiego i opowiadanie Janusza Kapuścińskiego. Kolejno zabrzmiała poezja Mieczysława Działowskiego i Wiesława Kulikowskiego w wykonaniu Teresy Elżbiety Pyzik, Jana Stępnia w wykonaniu Jadwigi Klaus oraz opowiadanie Jana Robaka w interpretacji Janusza Pacholca. Recytację wiersza Małgorzaty Mikiny przez Joannę Prejzner poprzedziło wręczenie jej legitymacji TMZM przez prezesa Janusza Chojeckiego i prezes MGL Słowo Aleksandrę Pigułę. Maria Orłowska wspomniała o szczególnej relacji między trzema pokoleniami poetów MGL Słowo, ponieważ jak się okazało śp. Wiesław Kulikowski był nauczycielem Teresy Elżbiety Pyzik, która była nauczycielką języka polskiego śp. Małgorzaty Mikiny.

Jak wspomniała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Strycharz: jest potrzeba wspominania tych, którzy odeszli po to, aby pamięć o nich pozostała. Wspomniała też o książkach zmarłych poetów i prozaików w zbiorach bibliotecznych, zachęcając czytelników do  ich wypożyczania.

Powtarzając za Zbigniewem Preisnerem, „Daj nam wiarę,że to ma sens, że  nie trzeba żałować przyjaciół, że gdziekolwiek są, dobrze im jest, bo są z nami, choć w innej postaci. I przekonaj, że tak ma być, że po głosach tych wciąż drży powietrze, że odeszli po to, by żyć i tym razem będą żyć wiecznie”.

Mam więc głębokie przekonanie, że pamięć o tych, którzy odeszli jest i będzie wieczna. Świadczy o tym Sala audiowizualna wypełniona po brzegi, wzruszenie, które towarzyszyło wszystkim, a byli obecni między innymi członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo, Klubu Środowisk Twórczych, Klubu Miłośników Lotnictwa, Bliscy zmarłych członków TMZM, sympatycy poezji. Jako podziękowanie dla prezesa TMZM Janusza Chojeckiego zabrzmiało głośne „Sto lat” od wszystkich zgromadzonych w przeddzień jego imienin. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia robione przez Bogusława Trojnackiego, który kontynuuje dzieło zaczęte przez swojego śp. ojca Romana Trojnackiego, również wspominanego w czasie prezentacji.

Dziękuję mediom za obecność i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli mi w przygotowaniu scenariusza spotkania Pro Memoria  i  jego realizacji. 

 

Relację przygotowała Aleksandra Piguła- Prezes Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO TMZM.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy