Reklama

Mielec. Odszedł legendarny fotograf mielecki: Jerzy Jarosz

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: J. Halisz

Mielec. Odszedł legendarny fotograf mielecki: Jerzy Jarosz - Zdjęcie główne

Jerzy Jarosz, mielecki fotograf | foto J. Halisz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W sobotę 2 lipca, zmarł Jerzy Jarosz, fotograf, który od początku lat 60. fotografował życie Mielca. Dzięki jego pracy mamy niezwykły obraz miasta i społeczeństwa.

 

Jerzy Jarosz urodził się 25 VIII 1936 r. w Podolu, pow. mielecki, syn Jana i Kazimiery z domu Król. Był absolwentem Technikum Leśnego w Margoninie, pow. chocieski, maturę zdał w 1954 r. Po maturze został zatrudniony w Leśnictwie Sośnie (Nadleśnictwo Orla), w województwie koszalińskim.

Od 1956 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową, a następnie pracował, jako zawodowy podoficer, w kancelarii Wyższej Szkoły Artylerii w Toruniu. W latach 1965-1967 pracował w administracji państwowej, a w latach 1967-1969 w WSK Mielec.

Od 1969 r. do chwili obecnej prowadził prywatną działalność gospodarczą z zakresu usług fotograficznych. (Fotografią zajmował się od 1960 r., ale jako amator.). Wykonywał dokumentację życia gospodarczego i społecznego Mielca i regionu, a także rejestrował obiektywem piękno przyrody na ziemi mieleckiej.

W latach 1970-1990 był fotoreporterem FKS Stal Mielec i wykonywał dokumentację zdjęciową z meczów I-ligowej drużyny piłki nożnej oraz z różnych innych zawodów sportowych. Zdjęcia te publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej. Pisał także artykuły do gazet i czasopism ogólnopolskich i regionalnych oraz ilustrował je własnymi zdjęciami. Wykonywał liczne zdjęcia do książek, albumów, folderów, kalendarzy, informatorów, wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, w większości związanych z Mielcem i ziemią mielecką.

Część jego prac pozyskało Muzeum Regionalne w Mielcu, a liczne zdjęcia o tematyce przyrodniczej znajdują się w prywatnych zbiorach (głównie mielczan) na różnych kontynentach. Dotychczasowy dorobek zachowywał w osobistym archiwum.

Za całokształt działalności fotograficznej otrzymał w 1996 r. nagrodę Prezydenta Miasta Mielca. Ponadto w latach 60. był członkiem ZPiT „Rzeszowiacy”. Udzielał się także w działalności LOK, TMZM, PCK i ostatnio w TG „Sokół”. Był sponsorem Domów Dziecka w Skopaniu i Zagórzanach k/Gorlic. Jego archiwum prac fotograficznych i wyposażenia pracowni nabyło w 2007 r. Muzeum Regionalne w Mielcu.

W 2009 r. Muzeum zorganizowało dwie wystawy z tego zbioru: „Zawód – reporter” z okazji 50-lecia pracy twórczej Jerzego Jarosza (Centrum Wystawienniczo-Promocyjne SCK, 8-30 V) i „70 lat Stali Mielec” (Pałacyk Oborskich – Muzeum Regionalne, V – IX).

 

źródło: Encyklopedia Miasta Mielca, red. J. Witek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy