reklama

Mielecka Noc Muzeów przyciągnęła tłumy [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wstępne wyniki mówią nawet o tysiącu widzów wydarzeń organizowanych w ostatni weekend w ramach akcji "Europejska Noc Muzeów" w Mielcu. W tym roku mielczanie mogli zobaczyć nowe wystawy muzealne przygotowane specjalnie z myślą o "Nocy Muzeów". Pałac Oborskich zaprosił na wydarzenia związane z okresem PRL, a "Jaderówka" zaprezentowała mało znane zdjęcia z czasów "STali Mielec, kiedy zdobyła Mistrzostwo Polski, a na głównej wystawie zobaczyliśmy portret Mielca oczami reportera Tomasza Marosza.
reklama

Wstępne dane mówią nawet o tysiącu widzów, którzy zdecydowali się odwiedzić mieleckie muzea w ostatnią sobotę w ramach specjalnej akcji "Noc Muzeów". Muzeum HIstorii Regionalnej w Pałacu Oborskich na wystawie głównej prezentuje historię Mielca w czasach PRL. Widzowie mogli dodatkowo zobaczyć zabytkowe auta, a także uczestniczyć w specjalnym pokazie mody PRL oraz w specjalnym oprowadzaniu po wystawie z przewodnikiem. 

Z kolei Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" otworzyła dwie nowe wystawy. Pierwsza "plenerowa" na płocie muzealnym opowiada o czasach zdobycia przez mielecki klub "FKS Stal Mielec" Mistrzostwa Polski. Można zobaczyć tam niezwykłe zdjęcia z tych czasó, które nie są znane. Warto ją zobaczyć. W otwarciu wystawy kustoszowi towarzyszyli sportowcy związani z Stalą w tych czasach: Włodzimierz Gąsior i Witold Karaś. Na wernisażu pojawili się też blisy piłkarzy Stali, którzy wtedy stanowili drużyną, która wywalczyła tytuł mistrzowski. 

W wystawie głównej w "Jadernówce" można oglądać wyjątkowe zdjęcia Tomasza Marosza, który był reporterem "Głosu Mieleckiego". Jego zdjęcia to swoisty portret Mielca, który opowiada o sporcie, lotnictwie, czy wydarzeniach kulturalnych. Warto zobaczyć te unikatowe obrazy.

"Jadernowka" nawiązała w tym roku do jubileuszu 70-lecia domu kultury w Mielcu. Udało się odtworzyć wnętrze mieleckiego kina. 

Kustosz "Jadernówki" Janusz Halisz, zaprezentował także wyniki badań nad tematem wojennego fotografa Kurta Hippera, który zachował na swoich zdjęciach wojenny obraz Mielca. Uczestnicy specjalnego wykładu mogli zobaczyć blisko 100 fotografii, które światło dzienne ujrzały po raz pierwszy.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama