Reklama

Mielec wybrany do programu Dom Kultury+

Opublikowano:
Autor:

Mielec wybrany do programu Dom Kultury+ - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Narodowe Centrum Kultury realizuje trzecią edycję programu Dom Kultury+ i znalazł się w niej mielecki Dom Kultury SCK. Celem programu jest poszerzenie dostępu do kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej, pobudzenie aktywności ludzi w przestrzeni kultury.

Trzecia edycja programu nosi nazwę Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019 i skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne w bliskiej współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej. Projekt zakłada, że domy kultury jeszcze głębiej zaangażują się w życie społeczności lokalnej, poprzez  rozwijanie potencjału kulturowego oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. Stałe relacje z mieszkańcami, odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.
W realizacji zadania mielecką instytucję wspomagać będzie wskazany przez NCK animator, który udzieli mu merytorycznego i fachowego wsparcia w przeprowadzeniu lokalnej diagnozy społecznej, a finalnie pomoże oszacować efekty i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Animator wspomoże wiedzą i doświadczeniem z zakresu zarządzania projektami i współpracy ze społecznością lokalną. 
Jednym z oczekiwanych efektów Programu jest wzmocnienie roli domu kultury jako miejsca otwartego, wspólnego dla wszystkich mieszkańców. 
W praktyce realizacja programu zacznie się od przeprowadzenia przeglądu samodzielnych inicjatyw mieszkańców Mielca, z których kilka (od 3 do 7) skierowanych zostanie do realizacji. 
Dom Kultury SCK wraz z autorami wybranych inicjatyw stworzy plany i harmonogramy działań i preliminarz wydatków, a potem pomoże w realizacji wybranych zadań. Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Joanna Kruszyńska, uważa, że program Dom Kultury+ pozwoli na zawiązanie swoistego sojuszu między społecznością lokalną a Domem Kultury Samorządowego Centrum Kultury. To partnerstwo zaktywizować ma mielecką społeczność, zachęcić do współpracy, do definiowania lokalnych problemów i ich rozwiązywaniu. Zaangażowanie społeczności lokalnej w organizację i planowanie życia kulturalnego to zarówno konsultacje z ludźmi, jak i integracja nowych i już istniejących środowisk. Dla przedstawicieli Domu Kultury ważne jest, aby uświadomić lokalnej społeczności, że kultura, szczególnie ta przez nich tworzona, może wpływać na ich przyszłość i na pozycję miejsca, w którym żyją. Drzemiący w nas wszystkich potencjał kulturowy ma być tworzywem dla programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Kamila Starościak, koordynator projektu z ramienia Domu Kultury SCK w Mielcu, uważa, że poprzez nowatorskie działania animujące kulturę uda nam się nawiązać kontakt z nieaktywnymi dotąd mielczanami. Warunkiem jest dotarcie z ofertą kulturalną do miejsc, w których była ona dotąd nieobecna. Stąd pomysł na tworzenie lokalnych „miejsc kultury”, które poprzez ogólną dostępność mogłyby pełnić rolę „pierwszego kontaktu” z kulturą. Projekt realizowany będzie od czerwca do października 2019 r.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE