Reklama

Mielec: Rusza Festiwal. Na początek Marek Bałata, Orkiestra Kameralna i chór "Akord"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SCK

Mielec: Rusza Festiwal. Na początek Marek Bałata, Orkiestra Kameralna i chór "Akord" - Zdjęcie główne

Rusza 25. edycja Mieleckiego Festiwalu Muzycznego | foto SCK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższą niedzielę 4 września rusza 25. edycja Mieleckiego Festiwalu Muzycznego. Na początek w kościele Ducha Świętego w Mielcu usłyszymy fragmenty "małej mszy organowej B-dur" Josepha Haydna. W kościele we wspólnym projekcie wystąpi: Przemyska Orkiestra Kameralna, solista Marek Bałata i chór Nauczycielski "Akord". Całość poprowadzi podkarpacki dyrygent Grzegorz Oliwa. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Mielecki Festiwal Muzyczny w tym roku zaplanowany jest na cały wrzesień. Ruszyła już sprzedaż biletów na wydarzenia biletowane. 

Na poczatek "Mała msza organowa B-dur" Haydna. 

Missa brevis in honorem Sancti Joannis de Deo

Marek BAŁATA - śpiew/produkcja muzyczna

Tadeusz LEŚNIAK – keyboards, aranżacja

Sebastian BERNATOWICZ  – fortepian

Janusz WITKO – tenor, sopran sax

Józef MICHALIK – kontrabas

Marek OLMA – perkusja

Gerta SZYMAŃSKA – instr. perkusyjne

PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA

Chór ZNP i SCK „AKORD”

Grzegorz OLIWA - dyrygent

4 września 2022, godz. 19.00

Kościół pw. Ducha Świętego, wstęp wolny

Marek Bałata

Znany z błyskotliwych improwizacji wokalista jazzowy. Artysta urodził się w Rzeszowie a lata młodzieńcze spędził w Mielcu. Jego repertuar stanowią przede wszystkim własne kompozycje, a także pieśni takich kompozytorów jak m.in.: Włodzimierz Korcz, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Włodek Pawlik (zdobywca Grammy 2014), Stanisław Fiałkowski. Wiele jego wykonań to utwory filmowe wielu kompozytorów.  Jego znakiem rozpoznawczym są także wokalne transkrypcje utworów Fryderyka Chopina.

 

Jest producentem muzycznym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „Misa Criolla”Ariela Ramireza. Występował w musicalowej adaptacji powieści Izaaka Singera „Sztukmistrz z Lublina"w Teatrach Warszawy i Wrocławia  oraz  niemieckojęzycznej  wersji musicalu (Der Zauberer von Lublin) w Niemczech i Austrii. Brał też udział w adaptacji „Krwawe gody" (wg. F. G. Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz - ostatnio - w adaptacji „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego w Teatrze Capitol.  

 

W 1996 r. założył oryginalny międzynarodowy zespół „CANTABILE IN JAZZ", w którym występowały wybitne wokalistki: Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basiści:Mariusz Bogdanowicz, Anthony Jackson, A.Skrzypek.

Inny projekt to TRILOGYczyli Art Lande(USA), Gunter Wehinger(A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live TRILOGY, a zespół odbył w 1999 r. trasę koncertową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland.

Marek Bałata był również solistą w wielu oratoriach, które były wielokrotnie prezentowane w kraju, USA i Kanadzie.

Koncertował z takimi gwiazdami jazzu jak m.in.: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Marco Piludu, Andy Manndorff, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Joris Teepe, John Betsch i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi, takimi jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dutkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Kazimierz Jonkisz, Henryk Miśkiewicz, Adam Jagodziński i Piotr Wojtasik.Koncertował w Europie z austriackim kwartetem Songlinesoraz Klezmokum i Klez Edgez leaderem Burtonem Greene.

Jego ostatnia wyjątkowa produkcja tokoncert „Niemen – Wspomnienie” orazMała Msza Organowa Haydna w oprac. Tadeusza Leśniakai improwizowana poezja w locie oraz wariacje na temat standardów i własne kompozycje wduecie Impromptus z Dominikiem Wanią.

Od początku lat 90. artysta 17 razy zwyciężał w corocznym plebiscycie JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy. Występował na scenach Europy, Kanady, USA i Japonii.

 

Tadeusz Leśniak

Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie. Od 1978 roku stale współpracuje z czołowym polskim wokalistą jazzowym Markiem Bałatą. W 1982 roku otrzymał wyróżnienie na festiwalu Jazz Juniors z Grupą Marka B. W 1988 r. zdobył I nagrodę ponownie na Jazz Juniors z triem New Market oraz nagrodę indywidualną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1983 r. związany z zespołem Wały Jagiellońskie – grał na instrumentach klawiszowych, aranżował i komponował. Jest autorem wielu piosenek, m.in. przeboju Monika dziewczyna ratownika. Współpracował z większością gwiazd polskiej estrady piosenkarskiej i jazzu – m.in. Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, M. Bałata, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Styła (Spectrum Session), Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Elżbieta Adamiak (album Do Wenecji stąd dalej co dzień), Mr. Bobers Friends, Skaldowie, Maanam, kabaret Marcina Dańca (1991-1997), José Torres y Salsa Tropical (2000-2002). Założyciel i lider zespołu latin–jazzowego Fortet. Jest aranżerem i jednym z wykonawców jazzowej wersji Mszy Kreolskiej autorstwa Ariela Ramíreza. W 2004 roku aranżował i nagrał pieśni wielkopostne Rozmyślajmy dziś (wyd. przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel). Współtworzył Nieszpory na śmierć kapłana (2006) oraz koncerty piosenek Czesława Niemena wykonywane przez Marka Bałatę. W 2008 roku zaaranżował Mszę B-dur Josepha Haydna na 400-lecie Zakonu Bonifratrów. Nagrał ponad 30 płyt z różnymi wykonawcami. Obecnie występuje w zespołach: Fortet, Wały Jagiellońskie, Sqad Of Thad i z salsowym Milagros y Su Gruppo.

Przemyska Orkiestra Kameralna

 

Powstała w roku 2002 z inicjatywy Andrzeja Gurana i działa pod patronatem Urzędu Miasta Przemyśla. W jej skład wchodzą muzycy związani z Przemyślem, absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu - obecnie jej pedagodzy, a także studenci związani z rodzinnym miastem. Koncertmistrzem i dyrygentem orkiestry, niemal od początku jej istnienia, jest Piotr Tarcholik, wybitny instrumentalista młodego pokolenia.

Przemyska Orkiestra Kameralna współpracuje ze znakomitymi solistami, takimi jak: Krzysztof Jakowicz, Piotr Pławner, Tomasz Strahl, Kevin Kenner, Katarzyna Wiwer, Arkadiusz Krupa, Mariusz Pędziałek, Marek Rzepka, Zdzisław Łapiński, Bartosz Bryła, Waldemar Malicki, Władimir Zubicki, Klaudiusz Baran, Michał Nagy a także z wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi. Orkiestra współpracowała także z Węgierskim Chórem Kameralnym „Cantus Agriensis" pod dyrekcją Petera Pal Gergely, Chórem Katedralnym z Paderborn pod dyrekcją Thomasa Berninga, zespołem „Skaldowie", „Open Trio", „JM Trio", „Shockolad".

Zespół koncertuje regularnie w Przemyślu, bierze także udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą. Niezwykle szeroki repertuar orkiestry obejmuje dzieła od baroku po współczesność. Oprócz dzieł z gatunku muzyki klasycznej orkiestra z powodzeniem wykonuje także utwory utrzymane w lżejszej stylistyce, muzykę filmową, musicalową i popularną.

 

Przemyska Orkiestra Kameralna ma na swoim koncie wiele nagrań zarejestrowanych i wyemitowanych na antenie Polskiego Radia i Telewizji.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK “AKORD”

Chór Nauczycielski „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu festiwali chóralnych, m.in. w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Będzinie oraz Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, w Austrii, Niemczech, Czechach, we Francji. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze, wykonując Symfonię Europejską Volkmara Studtruckera z towarzyszeniem Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem d-moll” W. A. Mozarta. W swojej historii Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Chór „Akord” na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Rok Jubileuszowy 2019 zespół świętował owocnie i aktywnie. Najważniejsze wydarzenia muzyczne, w których brał udział to: autorski koncert dla Kory „Kolbuszowski Spleen”, Kantata „CARMINA BURANA” Carla Orffa z okazji  zakończenia XXII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza obok artystów takich jak: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny i Grzegorz Wilk. W 2021 chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Razem w XXI wieku” w Bułgarii, gdzie zdobył 2 miejsce w kategorii chórów mieszanych.

W 2021 roku chór był współwykonawcą Latin Jazz Mass Martina Vollingera podczas koncertu towarzyszącego 24. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

 

Dyrygentem chóru przez wiele lat był Paweł Lis. Od października 2018 r. chór prowadzi Grzegorz Oliwa.

 

Grzegorz Oliwa

Grzegorz Oliwa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997 r.) W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie. Od 2005 roku pełni funkcję prezesa PZChiO oddział  w Rzeszowie oraz jest kuratorem  Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W latach 1990 – 2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Grzegorz Oliwa jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, Podkarpackiego Chóru Męskiego, a od października 2018 roku również dyrygentem Chóru Nauczycielskiego „Akord” ZNP i SCK w Mielcu. Koncertował z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie:  Muzykalia łańcuckie oraz Muzykalia łańcuckie – koncerty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy