Reklama

Krzysztof Krawczyk - artysta, który połączył pokolenia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 9 kwietnia 2021 10:59
Autor: PT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

kultura Wokalista, gitarzysta, kompozytor. Piosenkarz, który połączył pokolenia zmarł 5 kwietnia w swoim domu. 3 dni przed śmiercią został wypisany ze szpitala. -Kochani! Jestem w domu. Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi - napisał jeszcze na swoim profilu artysta.

ŻYCIORYS PIOSENKARZA

8 września 1946 roku, w niedziele, w samo południe przychodzi na świat w Katowicach Krzysztof January Krawczyk - ku wielkiemu szczęściu i nadziei matki Lucyny i ojca Januarego, który wita go na świecie słowami: będzie z Ciebie wielki artysta! Tylko trochę się pomylił: liczył na pianistę, spłodził piosenkarza.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Świąteczna awantura w gminie Czermin. Z alkoholem w tle1 września 1953 roku Krzysztof podejmuje naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w klasie fortepianu. Następnie 26 czerwca w Poznaniu rozgrywają się Wypadki Poznańskie - protest Robotników, do których dołączyli inni pracownicy, między innymi aktorzy. Rodzina Krawczyków opuszcza Poznań i przenosi się do Łodzi. Tam uczy się śpiewu w Średniej Szkole Muzycznej.Zostaje dyscyplinarnie zwolniony z Liceum po 9-tej klasie za alkoholowy wyskok po koncercie Czerwono-Czarnych.Debiutuje w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym w różnych składach personalnych pracował do 1976 roku. Największe sukcesy odnieśli Trubadurzy w składzie: Ryszard Poznakowski, Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtmann, Sławek Kowalewski.

W roku 1966 w pelerynach i z wokalistką Sławą Mikołajczyk śpiewają na Opolskim Festiwalu "Ondraszka", "Słoneczniki" i "Zakochany trubadur". Dostają nagrodę za udany debiut. Nagrywają pierwsze płytę tzw. czwórkę.

Trubadurzy występują w całej Polsce, Krzysztof doskonali umiejętności jako gitarzysta, zaczyna także komponować piosenki.W 1967 Trubadurzy występują jako support w koncercie Czerwono-Czarnych, w Hali Sportowej w Łodzi, uzyskując większy aplauz od bardziej popularnego zespołu.

Już rok póżniej zespół nagrywa pierwszego long play`a zatytułowanego "Krajobrazy", który wkrótce zdobywa miano Złotej Płyty. Na płycie znalazły się pierwsze nagrania z solowymi partiami Krzysztofa Krawczyka: "Byłaś tu" i "Powiedz kim jesteś".W wieku 27 lat Krzysztof rozpoczyna solową karierę i nagrywa pierwszą solową płytę "Byłaś mi nadzieją".

Rozpoczyna współpracę Andrzejem Kosmalą, który był jego menadżerem do chwili śmierci. To on pierwszy poinformował o śmierci słynnego piosenkarza. - Jak przeżyć kolejną stratę w moim życiu?Krzysiu do zobaczenia!Płaczę... - napisał na profilu Andrzej Kosmala.KONCERT W MIELCU

Piosenkarz również w Mielcu zagrał niezapomniany koncert. 15 grudnia 2002 w klubie "Papillon" artysta wystąpił przed mielecką publicznością. Zaśpiewał wtedy największe przeboje : "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś", "Mój przyjacielu". Dzięki uprzejmości mielczanina Janusza Kipy możemy zobaczyć zdjęcia z tego koncertu.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.