Reklama

Kino dla najmłodszych. Rozpoczyna się festiwal "Kinolub".

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura "KINOLUB" już po raz piąty zawita na Podkarpacie. Na widzów czeka 8 filmów pełnometrażowych i 51 krótkich metraży, a do tego moc atrakcji filmowych i spotkań z twórcami z Indii, Niemiec, Iranu, Holandii i Rosji.

Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów i Wojewódzki Dom Kultury. Tu obradować będą jurorzy i odbywać się będą spotkania z międzynarodowymi twórcami. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. W Rzeszowie widzowie mogą liczyć na 28 seansów. Kinolub zagości również w kameralnym kinie Końkret w Zatwarnicy, miejscowości w sercu Bieszczadów, oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie.

 

9-14 czerwca – Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (Okrzei 7),

4-14 czerwca – Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Adama Mickiewicza 13),

8-13 czerwca – kino Końkret w Zatwarnicy,

8-14 czerwca – Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie (Wojciecha Roberta Portiusa 4)

 

Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty filmowe, konkurs na recenzję filmową i inne filmowe atrakcje.

Poprzednie cztery edycje festiwalu odwiedziło ponad 35 tys. widzów.

 

FILMY KONKURSOWE

Festiwal ma formułę konkursową. Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące dwieście produkcji z czterech kontynentów, reprezentujących wszystkie gatunki i techniki filmowe. Wybranych 59 produkcji prezentuje przekrój najlepszego kina młodego widza – od tak rodzimych klimatów jak „Świtezianka”, przez egzotyczne legendy z Australii czy Sierra Leone, aż po kosmiczne historie.

 

Osiem produkcji pełnometrażowych to podróż po najdalszych zakątkach świata, ale teżbardzo bliskie nam strony.

 

Pierwszego dnia festiwalu, w Rzeszowie, na widzów czekają „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”. Produkcja, do której zdjęcia powstawały między innymi w Rzeszowie, jest pełną przygód opowieścią o przyjaźni, muzyce i przybyszach z tajemniczych krain. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Tomaszem Szafrańskim oraz odtwórcą głównej roli Maciejem Makowskim.

 

W programie festiwalowym dla najmłodszych widzów wybrano dwa filmy. Bohaterem pierwszego z nich jest czteroletni Rafałek, którego najlepszym przyjacielem jest niezwykła gadająca żyrafa Raf („Moja żyrafa”, Holandia 2017). Rosyjska wakacyjna komedia„Powstrzymać Wikingów” (Rosja 2018) pokaże nierówną walkę chuliganów z grupą pomysłowych kolegów, do której należą chłopcy, dziewczyna i... koza.

W kategorii filmów dla widzów od 9. roku życia przeważają historie niezwykłych więzi braci i sióstr w egzotycznych krajobrazach. To właśnie brat pomoże tytułowej Chuskit przezwyciężyć ograniczenia związane z niepełnosprawnością i pomoże jej poruszać się na wózku inwalidzkim po niewielkiej wiosce w dalekich Indiach („Chuskit”, Indie 2018). Tymczasem Rasool zrobi wszystko, by pomóc jąkającej się siostrze Sarze i podejmie każde wyzwanie, by sprowadzić dla niej książki („Bibioteka”, Iran 2018). Drugi irański film w konkursie filmów pełnometrażowych – „Aparat”(Iran 2019) – pokazuje trudną drogę do realizacji fotograficznych pasji głównego bohatera, Farhada.

 

GOŚCIE

Po wybranych projekcjach przed publicznością staną twórcy filmowych obrazów, żeby zmierzyć się z reakcjami bezpośrednich odbiorców i odpowiedzieć na ich pytania dotyczące przesłania filmu, inspiracji, pracy filmowca i tajników budowania historii.

Będą to reżyserzy filmów z konkursu filmów pełnometrażowych: Barbara Bredero („Moja żyrafa”), IlyaBelostotsky („Powstrzymać Wikingów!”), PriyaRamasubban („Chuskit”), Abas Aram („Aparat”), Tomasz Szafrański („Władcy przygód. Stąd do Oblivio”) oraz Robert von Wroblewsky („Czas ucieka”).

 

Filmy krótkometrażowe zostały podzielone na pasma tematyczne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Jak co roku, dla najmłodszych przygotowano dwa pasma („Nasi najbliżsi” i „Mali podróżnicy”) pokazujące przekrój technik animacji i wielobarwne życie filmowych bohaterów. Pasma dla starszych „Mimo przeciwności” oraz „Wyzwania i przygody” to zarówno zabawne historie, jak i inspirujące obrazy dzieci stawiających czoła przeciwnościom.  W paśmie „Nieustraszeni” pierwszy raz pojawi się krótki film dokumentalny pośród fikcyjnych, ale zakorzenionych w prawdziwych relacjach scenariuszy. Pasmo „Dookoła świata” zabierze widzów w miejsca tak odległe jak Meksyk, Tajwan, Turcja, Izrael – w zestawieniu z kinem włoskim i francuskim. Najstarsi widzowie docenią fascynujące, a czasem wymagające przemyślenia pasma „Spotkania” i „Za wszelką cenę”, w których zobaczą swoich rówieśników na drodze do wyboru własnej życiowej drogi.

 

 

.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE