Wystawa plakatu Ryszarda Kai potrwa od 29 kwietnia do 26 czerwca. Artysta jest uznanym malarzem, grafikiem, scenografem, plakacistą. Urodził się w 1962 roku w Poznaniu, studiował w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem profesora Norberta Skupniewicza. Talent plastyczny otrzymał w genach. Jego mama była pejzażystką i zajmowała się ceramiką, ojciec był drzeworytnikiem, grafikiem, plakacistą i scenografem.
Ryszard Kaja przez większą część artystycznej kariery zajmował się scenografią. Zaraz po studiach zlecono mu zrekonstruowanie malarskiej dekoracji Baksta do baletów Diagilewa. To przypadkowe zlecenie zaowocowało kolejną pracą scenograficzną, tym razem dla Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej. Po wykonaniu nagrodzonej scenografii do „Ernaniego” w Teatrze Wielkim w Łodzi, podjął tam pracę etatową, a wkrótce został głównym scenografem. Później pracował jeszcze w operach we Wrocławiu i w Warszawie, w Operze na zamku w Szczecinie, a później był scenografem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zrealizował około 200 scenografii, głównie operowych, baletowych, dramatycznych oraz - sporadycznie- filmowych. W 2000 roku odszedł z teatru i poświęcił się plakatowi. Większość jego prac dotyczyła wydarzeń kulturalnych, festiwali, spektakli, wystaw. Był też twórcą ogromnej serii ponad stu dwudziestu plakatów turystycznych „Polska”.
Jego scenografie były zawsze bardzo malarskie, plakaty oparte na rysunku, a grafiki i obrazy – teatralne. Pod koniec życia artysta coraz więcej czasu poświęcał monotypii i rysunkowi.
Artysta zmarł w 2019 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.