Reklama

Reklama

Jubileusz Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO [GALERIA]

Opublikowano: sob, 18 wrz 2021 21:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej Mielecka Grupa Literacka obchodziła swój Jubileusz 15-lecia.

Reklama

Podczas gali zostały odczytane wybrane utwory almanachu "W przestrzeniach wyobraźni" oraz inne dzieła grupy. Zaprezentowali je: Maria Orłowska, Elżbieta Witek, Barbara Mamcarz, Stach Ożóg oraz Janusz Pacholec.

Oprawę muzyczną przygotowali wokaliści: Maria Miś oraz Marcin Pokusa przy akompaniamencie Sławomira Kuska.

PRZECZYTAJ TEŻ:
Mieszkaniec powiatu mieleckiego wziął udział w teleturnieju Va banque

Rozstrzygnięto także konkurs literacki o tematyce lotniczej, którego laureaci odebrali nagrody i wyróżnienia. Na koniec Adriana Miłoś wręczyła prezes Grupy SŁOWO Aleksandrze Pigule okolicznościowy grawerton z gratulacjami i życzeniami. Spotkanie poprowadziła Jolanta Strycharz.

Dziedzictwo

W okresie 15 lat twórcy zrzeszeni w Grupie SŁOWO wydali blisko sto pozycji wydawniczych, w tym roczników literackich, almanachów, tomików wierszy, powieści i opowiadań. Grupa organizuje warsztaty literackie prowadzone przez wybitnych przedstawicieli świata poezji oraz nauki z zakresu różnych dyscyplin literackich, a także ze świata sztuki teatralnej i muzycznej. Odbyto wiele otwartych dla szerokiej publiczności promocji literackich, a także wiele spotkań literackich zarówno w Mielcu, jak i w innych miastach Podkarpacia, w ramach współpracy Grupy SŁOWO z zaprzyjaźnionymi organizacjami literackimi, także z zagraniczną Polonią.

PRZECZYTAJ TEŻ:
Mieszkaniec powiatu mieleckiego wziął udział w teleturnieju Va banque

15-letni dorobek Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO stanowi niewątpliwie bezcenny wkład w rozwój regionalnej oraz ogólnopolskiej kultury słowa.

Dzieła wielu twórców zrzeszonych w Mieleckiej Grupie Literackiej SŁOWO docierają do wielu czytelników, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, promując nie tylko ich autorów, ale także Mielec i ziemię mielecką.

Początki to Zbigniew Michalski

Jednym ze współzałożycieli i długoletnim, zasłużonym prezesem "SŁOWA" był Zbigniew Michalski - mielecki poeta, członek ZLP,  aforysta, redaktor pism literackich i animator kultury, który w roku 2017 został jednym ze  współzałożycieli  nowego podmiotu literackiego w Mielcu, zarejestrowanego jako Mieleckie Towarzystwo Literackie, obejmując w nim  funkcję prezesa Zarządu, którą sprawuje do dzisiaj.  

Po odejściu Zbigniewa Michalskiego z MGL  SŁOWO i z  TMZM  Mielecka Grupa Literacka SŁOWO TMZM wyłoniła na początku 2017 r. na funkcję prezesa  Aleksandrę Pigułę, a na funkcję wiceprezesa Teresę Elżbietę Pyzik. Wybór nowego Zarządu MGL SŁOWO z aprobatą przyjął Zarząd TMZM.

Grupa SŁOWO pod kierownictwem nowo wybranego Zarządu rozpoczęła w roku 2017 nowy, niezwykle dynamiczny oraz wszechstronny rozwój swojej działalności, przyciągając do siebie wielu nowych członków, zwłaszcza amatorskich twórców młodego pokolenia.  Mieleccy poeci i prozaicy rozwijają swoją twórczość, wykorzystując m.in. swój aktywny udział w zainicjowanych i organizowanych przez obecny  Zarząd Grupy warsztatach literackich i teatralnych, wspieranych przez Zarząd TMZM. Do chwili obecnej odbyło się wiele takich warsztatów, a prowadzącymi je byli wybitni poeci oraz przedstawiciele świata nauki i sztuki.

Zorganizowanie oraz przeprowadzenie wszystkich warsztatów, a także innych działalności SŁOWA, takich jak wspieranie procesów wydawniczych, spotkania poetyckie i inne, były możliwe dzięki odpowiedniemu wsparciu Zarządu TMZM w ramach umów podpisanych z władzami samorządowymi  miasta Mielca i powiatu mieleckiego. To dzięki przychylności prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego i starosty powiatu mieleckiego Stanisława Lonczaka, a także dzięki  lokalnym sponsorom,  darczyńcom i reklamodawcom, udało się tak wiele dokonać w MGL "SŁOWO"  w ostatnich paru latach, pomimo istniejących od ponad roku obostrzeń pandemicznych.

Działania Aleksandry Piguły

Obecny Zarząd Grupy SŁOWO, a zwłaszcza jego prezes - pani Aleksandra Piguła, jest niezwykle kreatywny w dynamicznym budowaniu dalszego rozwoju Grupy oraz poszerzaniu merytorycznego spektrum jej działalności.

Członkami Mieleckiej  Grupy Literackiej  SŁOWO są nie tylko twórcy amatorzy, ale także znani i uznani w Polsce oraz w świecie literaci. Warto wymienić tutaj Jerzego Mamcarza – rdzennego mielczanina, aktualnego prezesa Zarządu oraz innych ogólnopolskich organizacji kulturalnych, wszechstronnie uzdolnionego literata, poetę, muzyka i kompozytora, który swoją szeroką działalnością promuje Mielec oraz ziemię mielecką w kraju oraz poza jego granicami. Do SŁOWA  należy wielu znanych i uznanych poetów i artystów niezawodowych, z Mielca oraz z innych miast Polski, którzy swoją działalnością przyczyniają się do wzbogacania kultury słowa i muzyki. Warto wymienić tutaj kilku spośród wielu członków- twórców SŁOWA:  Kazimierza Trelę, Aleksandrę Pigułę, Piotra Duraka, Jana Stępnia, Teresę Elżbietę Pyzik, Ewelinę Łopuszańską, Iwonę Szetelę, Małgorzatę Pazdro, Jana Robaka.

Większość z tych twórców znalazło uznanie nie tylko w swoim własnym środowisku, ale także zostało wyróżnionych prezydenckimi  odznaczeniami państwowymi  lub odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.