Reklama

Jan Jakub Kolski z premierą „Ułaskawienia” w Rzeszowie

Opublikowano:
Autor:

Jan Jakub Kolski z premierą „Ułaskawienia” w Rzeszowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Anna i Jakub pokonują setki kilometrów przez powojenną Polskę, by w tajemnicy przed urzędem bezpieczeństwa pochować swego syna - Żołnierza Wyklętego.

Tę historię opowiada „Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego. W Rzeszowie odbyła się jego podkarpacka premiera. Gościł na niej scenarzysta i reżyser Jan Jakub Kolski. Samorząd województwa podczas tego wydarzenia reprezentowała Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.  

- „Ułaskawienie” jest obrazem bardzo osobistym. Powołuję się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówił o filmie twórca scenariusza i reżyser Jan Jakub Kolski.  

Para głównych bohaterów, granych przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jankowskiego, z determinacją i odwagą przemierza zrujnowaną powojenną Polskę, by swemu synowi -Żołnierzowi Wyklętemu, zabitemu przez konfidenta, zapewnić godny pochówek.„Ułaskawienie” to już czwarta premiera filmu, który powstał przy udziale finansowym Samorządu Województwa Podkarpackiego i Rzeszowa. Wsparcie filmu było możliwe dzięki decyzji Podkarpackiej Komisji Filmowej, która jest częścią Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.  

- Bardzo cieszę się, że przy naszym udziale powstają filmy ambitne, wartościowe, które poruszają tematy ważne dla polskiej historii i budowania naszej tożsamości – mówiła podczas premiery filmu członek zarządu województwa Maria Kurowska.

Film zdobył trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, między innymi za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej.

Po rzeszowskiej premierze autor dzieła Jan Jakub Kolski odpowiadał na pytania widzów.  Jan Jakub Kolski reżyser, scenarzysta, operator, a także pisarz jest twórcą kina autorskiego, jednym z najciekawszych w polskim kinie. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych i prawie za każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę. W historii polskiego kina zapisały się między innymi takie filmy jak „Jańcio Wodnik”, „Cudowne miejsce”, „Historia kina w Popielawach”, ‘Pornografia”, „Jasminum”.  Kolski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
W swym najnowszym filmie „Ułaskawienie” Kolski po raz kolejny sięgnął po wątki autobiograficzne, po historię swej rodziny. Tym razem zmierzył się z dramatem, jakim jest śmierć dziecka, jednocześnie uhonorowując swych przodków. „Ułaskawienie" to kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy.
Podróż Anny i Jakuba wraz z trumną syna przez zrujnowaną Polskę 1946 roku jest niebezpieczną wędrówką, a jednocześnie jest wyprawą w poszukiwaniu kwestii fundamentalnych, sensu człowieczeństwa i niezbywalnych wartości. Ekipa „Ułaskawienia” dwukrotnie przyjeżdżała na Podkarpacie kręcić sceny do filmu. Zdjęcia powstawały między innymi w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce i Krzywczy. Film ma trafić do kin już 22 lutego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE