Reklama

I popłynęła muzyka po nocnej rosie.. Pieśni Moniuszki w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 18 maja 2019 roku odbył się koncert zorganizowany z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, "Po nocnej rosie płyń wdzięczny głosie …". Współorganizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Mielcu.

Było to niewątpliwie jedno z niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych w Mielcu w bieżącym roku.

Pieśni Stanisława Moniuszki zaśpiewali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie: Magdalena Drozd - sopran, Maria Róża Brzukała - sopran, Urszula Kosiec - sopran ,MonikaBiederman-Pers - mezzosopran, Rafał Kuźma - baryton, Anton Hrynewich – baryton.

Śpiewakom towarzyszyła Emilia Bernacka na fortepianie oraz Orkiestra Kameralna PSM II stopnia w Mielcu, którą dyrygował maestro dr  Ryszard Kusek-dyrektor PSM w Mielcu. Koncert prowadziła Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, światowej sławy śpiewaczka Katarzyna Suska- Zagórska, która zaśpiewała także wraz ze swoimi studentami.

Koncert otworzył Dyrektor PSM Ryszard Kusek a sylwetkę i bogaty dorobek artystyczny Profesor Katarzyny Suskiej przedstawił Prezes TMZM Janusz Chojecki. Pieśni Stanisława Moniuszki zostały entuzjastycznie przyjęte przez mielecką publiczność.

Można wyrazić w pełni uzasadnione przekonanie, że o młodych artystach, którzy dziś zaprezentowali się w Mielcu, jeszcze niejednokrotnie usłyszymy.


Dossier Prof. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej - pomysłodawczyni koncertu:

Wybitna polska śpiewaczka wykonująca szeroki repertuar dzieł oratoryjnych , operowych i pieśniowych (nazywana  „anielskim głosem z Częstochowy” ), która nie tak dawno obchodziła jubileusz 30-letniej działalności artystycznej na scenach operowych Polski i świata.
Długoletnia Solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno –Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Wydziału Filmoznawstwo).
Już jako studentka rozpoczęła swoją karierę w gatunku muzyki oratoryjno – kantatowej, stając się jedną z najbardziej cenionych śpiewaczek w tej dziedzinie muzyki.
W swoim dorobku ma blisko 80 utworów oratoryjnych, które wykonuje w Polsce i całej Europie. Współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w kraju oraz z licznymi zespołami za granicą. Wielokrotnie brała udział w koncertach Filharmonii Narodowej w Warszawie, uczestnicząc między innymi w obchodach stulecia tej instytucji. Uczestniczyła także w turnee zagranicznych i koncertach polskich Orkiestry SinfoniaVarsovia i WOSPR i TV w Katowicach.
Katarzyna Suska jest laureatką I Nagrody oraz trzech nagród specjalnych na II Konkursie Ady Sari w Nowym Sączu. Była także finalistką Konkursu L. Pavarottiego w Filadelfii w USA.. Była stypendystką Fonds Alex de Vries w Antwerpii (Belgia) oraz polskiego Ministerstwa Kultury (studia w Mediolanie)
W 1992 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rolą Rozyny w Cyruliku sewilskim Giacomo Rossiniego. Tutaj wykonuje czołowe partie mezzosopranu liryczno – koloraturowego, m.in. w Cyruliku Sewilskim i Tancredzie Giacomo Rossiniego, „Don Giovannim”- W. A. Mozarta, „Kawalerze srebrnej róży” R. Straussa (Octavian), „MadamieButterfly”-  Giacomo Pucciniego, „Carmen”- G. Bizeta (rola tytułowa).Na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie dotychczas zaśpiewała w 420 przedstawieniach, wykonując 25 partii operowych (razem w repertuarze posiada 33 role).

Współpracowała z wybitnymi osobowościami sceny operowej m.in. z wspomnianym już wcześniej Placido Domingo, JoseCurą, Marią Fołtyn, Bohdanem Paprockim, Andrzejem Hiolskim, z którym nagrała płytę. W roku 1999 została uhonorowana Złotą Płytą za udział w nagraniu Halki St. Moniuszki z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.
Jest laureatką nagrody Złota Maska za główną rolę w operze Carmen G. Bizeta.

W ostatnich sezonach brała udział w nowych inscenizacjach oper: „Łucja z Lammermooru”- Getano Donizettiego, „Faust” CharlsaGounoda,  „Borys Godunow”- Modesta  Musorgskiego „Elektra”  Ricarda Strausa, w „Onieginie” P. Czajkowskiego pod batutą ValeregoGergieva.

Śpiewaczka występowała gościnnie w operach w USA, Ankarze , Lyonie, Lizbonie, Brukseli, Luxemburgu i w operach niemieckich. Była także solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi.Z tym ostatnim wykonała główne partie mozartowskie, a także role Claire w „Diabłach z Loudun”  iUbicy w „Królu Ubu”  K. Pendereckiego..

Występowała pod batutą takich słynnych dyrygentów jak: Karol Stryja, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Katlewicz, Alberto Zedda, HelmuthRilling, Michael Zilm, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, MykolaDiadiura, Jerzy Swoboda, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj.

W roku 2011 wystąpiła jako solistka w koncercie Orkiestry Narodowej Filharmonii Ukraińskiej w Kijowie, w ramach programu Ministerstwa Kultury RP w związku z przewodnictwem Polski w UE.
Katarzyna Suska ma w swoim dorobku 13 płyt kompaktowych, w tym nagrania Requiem, Mszy c-moll Mozarta i dwa recitale pieśni z pianistą Maciejem Zagórskim (Debussy, Szymanowski, Satie oraz płyta Schubert, Hensel, Brahms).

Kompozytorzy muzyki współczesnej: Wojciech Kilar, Juliusz Łuciuk, Kazimierz  Rozbicki, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski, Andrzej Nikodemowicz, Jerzy Maksymiuk, Romuald Twardowski, wielokrotnie zapraszali artystkę do współpracy, w tym również do prawykonań swoich utworów. W roku 2015 była solistką w prawykonaniach dwóch oratoriów: Juliusza Łuciuka – „Jan Długosz – dziejopisarz polski „ oraz Michała Groteckiego – „Oblężenie Jasnej Góry”.

Recitale pieśniowe są osobnym i znaczącym nurtem w działalności artystki. Wykonywała je m.in. w Amsterdamie, Bergen, Monachium, Lourdes, Antwerpii, a w 2007 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie w ramach obchodów Roku Szymanowskiego, wraz z pianistą Maciejem Zagórskim. Repertuar artystki obejmuje pieśni niemieckie, francuskie, rosyjskie, hiszpańskie, czeskie oraz słowackie. Szczególne miejsce zajmują tu pieśni polskie (Chopin, Szymanowski, Moniuszko, Karłowicz, Lutosławski, Paderewski, Bacewicz, Świder).

Katarzyna Suska prowadzi działalność pedagogiczną – liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą (Litwa, Czechy, Słowacja). Jest jurorem w wielu znanych i uznanych konkursach wokalnych, krajowych oraz międzynarodowych. Jest autorką publikacji naukowych z dziedziny wokalistyki oraz teatru operowego. W roku 2015 otrzymała medal Ministra Kultury RP za zasługi dla kultury polskiej Gloria Artis.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE