reklama

Historia roweru - bardzo ciekawa wystawa w Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum

Historia roweru - bardzo ciekawa wystawa w Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu [WIDEO] - Zdjęcie główne

Fragment nowej wystawy w Pałacu Oborskich | foto Muzeum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMuzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” prezentuje czasową wystawę dotyczącą tematyki rowerowej. Wystawa powstała dzięki współpracy z Kolbuszowskim Towarzystwem Rowerowym i kolekcjonerem historycznych rowerów Marcinem Kamińskim. Wystawę można oglądać do końca maja.
reklama

Ekspozycja prezentuje całościowe podejście do tematu, ukazując początki tego rodzaju transportu, etapy przejściowe w rozwoju rowerów aż do obecnych konstrukcji oraz wynalazców. Jednymi z niezwykle interesujących przedmiotów są między innymi: kopia bicykla w jego naturalnych wymiarach wzorowana na oryginale jeszcze z końca XIX w., pochodzący z Francji tandem, rowery transportowe w tym tricykl czy model firmy Brenabor. Na wehikule tej firmy podróżnik Kazimierz Nowak przejechał w dwudziestoleciu międzywojennym pół Afryki. Prócz nich na ekspozycji znajduje się kilkadziesiąt rowerów zróżnicowanych w formie, kształcie czy kolorystyce.

Wystawa podchodzi również do tematyki w sposób zagadnieniowy, tworząc niezwykle interesujące kąciki tematyczne. Widzowie mogą przenieść się między innymi do warsztatu rowerowego z początku XX w., poczuć się jak uczestnicy rajdu, odkryć najbardziej luksusowy sklep delikatesowy dawnego Mielca należący do Jana Łojczyka z niezwykle wyszukanym asortymentem czy wręcz wybrać się wraz z oddziałami rowerowymi Wojska Polskiego na wojnę. Na wystawie nie zabrakło też rekonstrukcji strojów z dwudziestolecia międzywojennego, barwnego kącika cyrkowego oraz licznych multimediów wzbogacających ekspozycję.

reklama

Dla najmłodszych widzów przygotowane są specjalne zakątki, w których można puścić artystyczne wodze, malując, kolorując oraz szukając tajemniczego stworka Cyzia cyklistę, będącego narratorem całej ekspozycji. Dzieci mogą zobaczyć też dawne zabawki, stroje czy rowerki należące do najmłodszych.

Wystawie towarzyszy obszerny kilkudziesięciostronnicowy katalog dostępny w muzealnym sklepiku w Pałacyku Oborskich w cenie 3 zł.

 

 
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama